PAP/Bartosz Jankowski

W Polsce będziemy obchodzić nowe święto narodowe. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek w Poznaniu ustawę o ustanowieniu 27 grudnia nowego święta państwowego – Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.”Cieszę się, że to święto na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej” – podkreślił prezydent.

Sejm przyjął ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1 października, a 28 października jednogłośnie poparł ją Senat. Ustawa, która była inicjatywą ustawodawczą prezydenta, stanowi odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski.

Już w tym roku będzie obchodzone

We wtorek w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie ustawy przez prezydenta Dudę. Prezydent podkreślił, że miejsce uroczystości nie jest przypadkowe. Jak przypomniał, to historyczna sala dawnego hotelu „Bazar”, w którym, tuż przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego zamieszkał, przybywszy wtedy do Poznania, Ignacy Jan Paderewski. To właśnie przemówienie Paderewskiego wygłoszone z okna tego hotelu – jak przypomniał prezydent – uznawane jest za jeden z implsów wybuchu powstania.

Podczas uroczystości prezydent zwracał uwagę, że ustawa w tej sprawie została przyjęta przez parlament „w wielkim poczuciu jedności, bez zbędnych dyskusji politycznych”. „Z całego serca dziękuję, że i posłowie, i senatorowie sprawnie przeprowadzili ten proces legislacyjny” – dodał.

Zapowiedział, że ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw w najbliższym czasie, tak, by już w tym roku 27 grudnia był Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – świętem narodowym, ale nie dniem wolnym od pracy, bo – jak wskazał Duda – o to Wielkopolska nie wnosiła.

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Tutaj wszystko się zaczęło

Andrzej Duda zwracał uwagę, że choć w Wielkopolsce o powstaniu pamiętano, to przez dziesiątki lat było one niedoceniane w przestrzeni ogólnopolskiej. Jak mówił, w Poznaniu i Wielkopolsce pamiętano o bohaterach, o organizatorach i dowódcach powstania, ale – jak wskazał – należy pamiętać, że powstanie toczyło się nie tylko na obecnych terach województwa wielkopolskiego.

Prezydent przypomniał, że to Wielkopolska jest kolebką polskiej państwowości. „To tutaj kiedyś narodziło się państwo Polan, budowane przez Mieszka I, Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. W istocie więc – trzeba jasno powiedzieć – 11 listopada jest dniem, który uważamy za dzień odzyskania niepodległości, ale tak naprawdę prawdziwa Polska ukształtowała się w swoich zasadniczych zrębach wówczas, kiedy to miasto, Poznań, kiedy pobliskie Gniezno stały się częścią odradzającej się Rzeczypospolitej. Dlatego właśnie Powstanie Wielkopolskie ma tak ogromne znaczenie dla odzyskania przez Polskę niepodległości” – powiedział prezydent.

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Przed uroczystością w dawnym hotelu „Bazar” prezydent złożył wieniec na grobie gen. Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.

Powstanie Wielkopolskie

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych.

Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze