bp Wojciech Osial, fot. yt/screen

W Słowenii odbywa się spotkanie sekcji katechetycznej Konferencji Episkopatu Europy

Wizja wspólnoty parafialnej jako miejsca troski o kulturę spotkania oraz spotkania z kulturą – to główne tematy zjazdu sekcji katechetycznej Konferencji Episkopatu Europy, która w czwartek zakończy się w Lublanie, stolicy Słowenii.

Na czele delegacji z Polski stoi przewodniczący komisji wychowania katolickiego KEP bp Wojciech Osial.

„Wrażliwość na człowieka i na jego kulturę jest dziś jednym z priorytetów. Jest to założenie nie tylko zapisane w dokumentach, ale także praktykowane w życiu” – zaznaczył reprezentujący watykańską dykasterię odpowiedzialną za ewangelizację ks. Eugenio Bruno, cytowany w komunikacie biura prasowego KEP przekazanym w środę PAP.

„Wymiana doświadczeń w dyskusji oraz prezentacja sytuacji dot. dialogu Kościoła ze światem kultury pokazały, że na wielu płaszczyznach przynosi on dobre owoce” – czytamy w komunikacie.

>>> Bp Wojciech Osial: nie pozwólmy zniszczyć rodziny

Przedstawiciele Malty i Czech zaznaczyli podczas zjazdu, że przestrzenią promocji kultury Kościoła katolickiego od dawna jest szkoła.

Przedstawiciele krajów skandynawskich dzielili się doświadczeniem dialogu na poziomie ekumenicznym i międzywyznaniowym. Natomiast przedstawiciele Austrii wskazywali, że okazją do podjęcia i prowadzenia dialogu „staje się przestrzeń spotkań muzycznych”.

W ocenie ks. Rene Camilieri z Malty „trudno o jeden uniwersalny model parafii”. Jak zaznaczył, „potrzeba natomiast wrażliwości eklezjalnej, aby rozpocząć programowanie posługi duszpasterskiej od tego, co mówi Bóg, a nie od założeń instytucjonalnych”.

Stwierdził, że „pytanie o współczesnego człowieka i model parafii nakazują szukać odpowiedzi poza strukturami, że raczej należy bazować na trosce o wspólnotę”. „Należy także pamiętać, że Kościół sam w sobie nie jest celem, a ma wspierać człowieka w drodze do świętości i zbawienia. Temu właśnie ma służyć parafia” – dodał.

>>> Bp Osial po spotkaniu episkopatu: młodzi wypisują się z lekcji religii, brakuje katechetów

W komunikacie zaznaczono, że „nie jest uzasadnieniem ciągłe odwoływanie się do przeszłości, ale zgodnie z zasadą permanentnego odnawiania Kościoła, należy poszukiwać nowych rozwiązań”.

Podkreślono, że „nie należy skupiać się na trudnościach i na tym, co dzieli, a raczej na tym, co łączy i pozwala prowadzić dialog”.

Stwierdzono, że „siłą Ewangelii nie jest jej mądrość filozoficzna lub teologiczna, ale to, że jest skierowana do człowieka”. „Potrzeba też ewangelicznej pedagogii, aby parafia stała się szkołą uczniów Jezusa a nie +fabryką chrześcijan+” – zaznaczono w komunikacie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze