fot. benefit of hindsight, flickr.com

W sobotę na Jasną Górę dotrze Ogólnopolska Pielgrzymka Osób w Kryzysie Bezdomności

„Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka…” (Tb 4, 7) to hasło 18. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób w Kryzysie Bezdomności, która odbędzie się w sobotę, 11 listopada na Jasnej Górze. Spotkania organizowane przez Caritas Polska są przede wszystkim zwróceniem uwagi na bezdomność jako najbardziej dramatyczną odmianę ubóstwa.

– Chcemy, żeby osoby bezdomne, które będą na tej pielgrzymce, miały świadomość, że nie są same i że są ludzie, którzy chcą się nimi opiekować – powiedział ks. dr Marcin Iżycki dyrektor Caritas Polska, organizator pielgrzymki.

Pielgrzymka rozpocznie się modlitwą o godz. 9.30 w kaplicy św. Józefa na tzw. Halach. Uczestnicy wysłuchają świadectwa nawróconego z choroby alkoholowej Grzegorza Kleszcza, trzykrotnego olimpijczyka z Sydney (2000), Aten (2004) i Pekinu (2008), a także konferencji o. Marcina Ciechanowskiego, podprzeora Jasnej Góry. Głównym jej punktem będzie msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12.30. Eucharystii przewodniczyć ma częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski.

>>> Caritas apeluje o pomoc dla Strefy Gazy

Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, fot. PAP/Paweł Supernak

– O osobach bezdomnych, mówimy, że są to ludzie niewidzialni i bardzo często się ich wstydzimy. Caritas Polska zajmuje się wszystkimi, którzy tej pomocy potrzebują, realizuje konkretne programy np. „Trochę ciepła dla bezdomnego”, a także prowadzi specjalne ośrodki, tysiące jadłodajni, łaźni i noclegowni – opowiadał ks. Iżycki.

Dyrektor Caritas Polska zwrócił uwagę, że najwięcej osób potrzebujących jest w dużych miastach i szczególnie w okresie jesienno-zimowym, dlatego członkowie organizacji starają się otaczać ich w tym czasie szczególną troską i apelują, by informować specjalne służby o osobach zagrożonych wychłodzeniem czy potrzebujących pomocy na numer alarmowy 986, bo jak tłumaczył dzięki temu można zapobiec wielu tragediom.

Pomysł pielgrzymki bezdomnych zrodził się w roku jasnogórskich jubileuszy: 350. rocznicy ślubów Jana Kazimierza i 50. rocznicy Ślubów Narodu Polskiego, w których jest rota przyrzeczenia, by także „dzielić się plonami ziemi i owocami pracy, aby nie było głodnych, bezdomnych i płaczących”. Jasnogórskie spotkanie osób w kryzysie bezdomności jest też okazją do zwrócenia uwagi na ten problem, który przed zbliżającą się zimą jest szczególnie ważny.

Pomoc udzielana bezdomnym, fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce żyje ponad 30 tys. osób w kryzysie bezdomności. Natomiast organizacje pomocowe na podstawie wieloletnich obserwacji zauważają, że osób bez dachu nad głową jest więcej.

Za tydzień, w niedzielę, 19 listopada obchodzony będzie 7. Światowy Dzień Ubogich.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze