fot. PAP/Leszek Szymański

W Święto Dziękczynienia ulicami Warszawy przejdzie pielgrzymka dziękczynna

Siedemnasty raz ulicami Warszawy setki osób przejdą w niedzielę w pielgrzymce dziękczynnej do Świątyni Opatrzności Bożej. Tym razem z Placu Piłsudskiego do Wilanowa będą niesione relikwie św. królowej Jadwigi. Wprowadzenie relikwii patronki Polski do Świątyni Opatrzności Bożej będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”.

Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Święto Dziękczynienia będzie dniem modlitwy, ale także koncertów i zabawy.

Obchodzone po raz 17. Święto Dziękczynienia ma być okazją do uczczenia 650. rocznicy urodzin królowej Jadwigi. W tym roku przypada także 25. rocznica beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego i 40. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. – To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości – podkreśla kard. Kazimierz Nycz.

św. Jadwiga Królowa
św. Jadwiga Królowa, fot. wikimedia commons

Pielgrzymka

Tradycyjna pielgrzymka wyruszy z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego o godz. 8.00. Trasa liczy ok. 10 kilometrów. W pielgrzymce wezmą udział m.in. środowiska związane ze św. Jadwigą, ale również z bł. Edmundem Bojanowskim i bł. Jerzym Popiełuszką. Około godz. 11.00, przy kościele św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Jana III Sobieskiego 15) do feretronu z wizerunkiem św. Jadwigi dołączą relikwie czczonych w Świątyni Opatrzności Bożej polskich świętych i błogosławionych oraz oficjalne delegacje wraz z biskupami.

Aleją Rzeczypospolitej przedstawiciele miast papieskich, biskupi i wierni wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Policji, góralami, Kaszubami i pielgrzymami z całej Polski dotrą z 22 relikwiarzami i portretami świętych do Świątyni Opatrzności Bożej przed godz. 12.00. Do świątyni zostaną wprowadzone na stałe relikwie św. królowej Jadwigi, ukochanej przez wiernych władczyni Polski, która zasłynęła głęboką pobożnością i troską o potrzebujących.

Edmunda Bojanowski, fot. Anonymous – AMU, commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46053326

Święta królowa

Słowa „Czyń, co widzisz”, które usłyszała z ust Ukrzyżowanego Chrystusa, klękając przed krzyżem w Katedrze Wawelskiej, zrozumiała jako wezwanie do naśladowania Go. Koronowana na króla Polski w 1384 roku w wieku 10 lat. Przez małżeństwo z Władysławem Jagiełłą, księciem litewskim, otworzyła drogę do pokojowej chrystianizacji Litwy. Hojnie wspierała misję ewangelizacyjną, dbając o budowę kościołów i szkół, a także szpitali i schronisk. Była również patronką sztuki i nauki, w tym Akademii Krakowskiej. Jej głęboka pobożność i umiłowanie modlitwy prowadziły ją do mistycznego zjednoczenia z Bogiem. Zleciła pierwsze w historii Polski tłumaczenie Psalmów na język polski.

Zmarła 17 lipca 1399 r. w Krakowie, w wieku 25 lat, cztery dni po śmierci córeczki, Elżbiety Bonifacji, która żyła jedynie trzy tygodnie. Zostały pochowane razem w katedrze na Wawelu. W testamencie zapisała swój majątek Akademii Krakowskiej. Już za życia otaczano ją czcią jako świętą. Jan Paweł II kanonizował ją w 1997 r.

Msza święta

W południe kard. Grzegorz Ryś przewodniczyć będzie Mszy św., podczas której zostanie odmówiony Akt Dziękczynienia i Zawierzenia, aby wspólnie wyrazić wdzięczność za wszelkie łaski i opiekę Opatrzności Bożej.

Po Mszy św. od około 14.00 na wszystkich czeka wiele atrakcji: koncerty, Ruchomy Teatr XXI Wieku dla Dzieci oraz Miasteczko dla Dzieci z rodzinna grą terenową „Okulary wiary”.

Przybyli poznają działalność Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego i Zgromadzenia Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej, założonego przez bł. Edmunda Bojanowskiego. Poznają także historię życia i świętości bł. ks. Jerzego Popiełuszki, któremu poświęcono wystawę plenerową. O godz. 15.00 odmówiona zostanie „Koronka do miłosierdzia Bożego”, a w niebo uniosą się baloniki z napisem „Dziękuję”. 

kard. Kazimierz Nycz kard. Grzegorz Ryś fot. PAP/Leszek Szymański

„Światło Prawdy – wrażliwość Miłości”

O godz. 17.30 podczas koncertu z okazji 25. rocznicy beatyfikacji Edmunda Bojanowskiego zabrzmi w Świątyni Opatrzności kantata „Światło Prawdy – wrażliwość Miłości”, autorstwa Huberta Kowalskiego. Utwór składa się z pięciu części (Patriota, Ojciec duchowy, Wychowawca – opiekun, Czciciel Bogarodzicy – oddany Maryi oraz Wierny Eucharystii), nawiązujących do spuścizny, jaką pozostawił po sobie bł. Edmund Bojanowski.

Muzyka odwołuje się do polskiego dziedzictwa kulturowego oraz do polskiej tradycji pieśni liturgicznych. Szczególnym elementem są wplecione w kantatę piosnki wiejskie autorstwa samego Edmunda Bojanowskiego. W utworze wybrzmią także słowa bł. Stefana Wyszyńskiego, bł. Edmunda Bojanowskiego oraz słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane podczas Mszy św. beatyfikacyjnej bł. Edmunda Bojanowskiego. Zaproszenie na koncert można pobrać w serwisie: www.centrumopatrznosci.pl/e-zaproszenie-kantata/  Wstęp wolny.

Pod koniec dnia, o godz. 20.00 w przestrzeni głównej Świątyni wystąpi Darek Maleo Malejonek z Przyjaciółmi wraz z grupą uwielbieniową wspólnoty „Królowa Pokoju”.

Święto Dziękczynienia będzie też okazją do zwiedzania z przewodnikiem Świątyni Opatrzności Bożej, Panteonu oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Świątynia Opatrzności Bożej, fot. PAP/Rafał Guz

Dzień zakończy Msza św. dziękczynna, modlitwa uwielbienia, wspólne śpiewanie „Barki” o godz. 21.37 oraz iluminacja świątyni.

Jadwiga Andegaweńska urodziła się w 1373 lub 1374 r. w Wyszehradzie lub stolicy Królestwa Węgier Budzie. Była córką króla Węgier i Polski Ludwika Węgierskiego oraz Elżbiety Bośniaczki. W 1386 r. zawarła małżeństwo z księciem Władysławem Jagiełłą, który kilka dni potem został koronowany na króla Polski. W ten sposób rozpoczął się okres współrządów Jagiełły i Jadwigi.

Jako królowa Polski zapisała swój majątek na rzecz odnowienia i rozbudowy podupadłej Akademii Krakowskiej. Wyprosiła także u papieża pozwolenie na otwarcie Wydziału Teologicznego, co znacznie przyspieszyło ewangelizację na ziemiach polskich, litewskich i ruskich. Jadwiga była znana z licznych fundacji na rzecz szpitali i kościołów oraz hojnego wsparcia dla ubogich. Jej kanonizacji dokonał 8 czerwca 1997 r. Jan Paweł II na krakowskich Błoniach. 

Św. Jadwiga królowa jest nie tylko patronką Polski, ale także rodzin, matek oczekujących potomstwa i w połogu, młodzieży, misjonarzy, uczelni wyższych, sprawujących władzę, misjonarzy, archidiecezji krakowskiej.

Urodzony w 1814 r. Edmund Bojanowski szerzył wśród najniższych warstw społecznych oświatę i wychowanie moralne, założył szpital dla ubogich w Gostyniu oraz ochronki dla sierot i dzieci ulicy W 1850 r. powołał do życia Bractwo Wychowawczyń Ochronek skupiające żeński personel pracujący w ochronkach, które stanowiło zalążek Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zmarł w opinii świętości 7 sierpnia 1871 r.

Jerzy Popiełuszko, urodzony w 1947 r., w ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy. W czasie stanu wojennego występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu. Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany, a jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego, który miał miejsce 3 listopada 1984 r., zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi.  6 czerwca 2010 r. ks. Popiełuszko został beatyfikowany.

Dzień Dziękczynienia obchodzony jest od 2008 roku, w pierwszą niedzielę czerwca, z inicjatywy kard. Kazimierza Nycza. Ustanowiony został na terenie archidiecezji warszawskiej, ale w jego obchody włączają się również inne diecezje w Polsce. Jego ideą jest propagowanie wśród Polaków postawy wdzięczności za dobro, jakie otrzymują i aby uczyli się za nie dziękować – zarówno Bogu, jak i sobie nawzajem – jako naród i społeczność, ale także w wymiarze indywidualnym.

Obchody Święta Dziękczynienia, angażujące z roku na rok coraz większe rzesze wiernych z całego kraju, odbywają się na Polach Wilanowskich w Warszawie, przy Świątyni Opatrzności Bożej.

Kard. Nycz kontynuuje dzieło budowy tej Świątyni, zapoczątkowane przez prymasa Józefa Glempa, który chciał wypełnić zobowiązanie Sejmu Czteroletniego o budowie świątyni jako wotum narodu za konstytucję 3 maja.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze