W Tanzanii powstanie narodowe Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Dzięki staraniom polskiego misjonarza ks. Wojciech Kościelniaka w Kiabakari w Tanzani powstało Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Niedługo zostanie podniesione do rangi sanktuarium narodowego.
Polski kapłan z archidiecezji krakowskiej, który od 1990 r. promuje w Tanzanii kult Bożego Miłosierdzia, informuje o tym za pośrednictwem Twittera.
„Po 27 latach naszych modlitw, pracy i cudach Miłosiernego Boga, nasze marzenie stało się rzeczywistością! Deo gratias!” – pisze na Twitterze ks. Wojciech Kościelniak, który od 1990 r. posługuje w Tanzanii. Odnosi się do decyzji tanzańskiego episkopatu, który podczas czerwcowego zebrania plenarnego zaaprobował decyzję o podniesieniu diecezjalnego sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kiabakari (w diecezji Musoma) do rangi sanktuarium narodowego.
„Mamy nadzieję, że przyczyni się to do umocnienia wiary tych, którzy będą nawiedzali Sanktuarium, aby skorzystać duchowo” – napisał w wiadomości do ordynariusza diecezji Musoma przewodniczący Konferencji Episkopatu Tanzanii bp Tarcisius Ngalalekumtwa.
After 27 years of prayer, work and witnessing Merciful God miracles. Our dream has become reality! Deo gratias! pic.twitter.com/NqUjrCwUKU
— Wojciech Adam Kościelniak (@WojciechAK) 25 lipca 2018
— Wojciech Adam Kościelniak (@WojciechAK) 25 lipca 2018
Rozwój kultu Bożego Miłosierdzia w Tanzanii wiąże się z przybyciem tam w 1990 r. misjonarza z archidiecezji krakowskiej, ks. Wojciecha Kościelniaka. Kapłan już na początku pobytu w tym afrykańskim kraju odkrył, że jego powołanie misyjne związane jest z przekazywaniem lokalnemu Kościołowi nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Podjął starania, by w Kiabakiri w diecezji Musoma, dokąd został posłany, założyć misję, a następnie wybudować sanktuarium poświęcone Miłosierdziu Bożemu.
W 1996 r. budowę świątyni pobłogosławił pierwszy afrykański kardynał – Laurian Rugambwa, który odwiedził lokalną wspólnotę katolików. 3 lipca 1997 r. abp Anthony Mayala zadedykował wybudowany kościół patronom: bł. Pier Giorgio Frassatiemu i św. Gemmie Galgani. W 2000 r. świątynia była jednym z głównych miejsc obchodów jubileuszowych. Rok później została podniesiona do rangi diecezjalnego sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Starania o to, by stała się sanktuarium narodowym biskup diecezji Musoma Michael Msonganzila rozpoczął w listopadzie 2015 r.
Informacje o działalności misyjnej i społecznej, animowanej przez ks. Kościelniaka, który do dziś posługuje w Kiabakari można odnaleźć na stronie: http://kiabakari.org/
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |