fot. zatrzymacswiat.blogspot.com

W Tanzanii powstanie narodowe Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dzięki staraniom polskiego misjonarza ks. Wojciech Kościelniaka w Kiabakari w Tanzani powstało Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Niedługo zostanie podniesione do rangi sanktuarium narodowego. 

Polski kapłan z archidiecezji krakowskiej, który od 1990 r. promuje w Tanzanii kult Bożego Miłosierdzia, informuje o tym za pośrednictwem Twittera.

„Po 27 latach naszych modlitw, pracy i cudach Miłosiernego Boga, nasze marzenie stało się rzeczywistością! Deo gratias!” – pisze na Twitterze ks. Wojciech Kościelniak, który od 1990 r. posługuje w Tanzanii. Odnosi się do decyzji tanzańskiego episkopatu, który podczas czerwcowego zebrania plenarnego zaaprobował decyzję o podniesieniu diecezjalnego sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kiabakari (w diecezji Musoma) do rangi sanktuarium narodowego.

„Mamy nadzieję, że przyczyni się to do umocnienia wiary tych, którzy będą nawiedzali Sanktuarium, aby skorzystać duchowo” – napisał w wiadomości do ordynariusza diecezji Musoma przewodniczący Konferencji Episkopatu Tanzanii bp Tarcisius Ngalalekumtwa.

— Wojciech Adam Kościelniak (@WojciechAK) 25 lipca 2018

Rozwój kultu Bożego Miłosierdzia w Tanzanii wiąże się z przybyciem tam w 1990 r. misjonarza z archidiecezji krakowskiej, ks. Wojciecha Kościelniaka. Kapłan już na początku pobytu w tym afrykańskim kraju odkrył, że jego powołanie misyjne związane jest z przekazywaniem lokalnemu Kościołowi nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Podjął starania, by w Kiabakiri w diecezji Musoma, dokąd został posłany, założyć misję, a następnie wybudować sanktuarium poświęcone Miłosierdziu Bożemu.

W 1996 r. budowę świątyni pobłogosławił pierwszy afrykański kardynał – Laurian Rugambwa, który odwiedził lokalną wspólnotę katolików. 3 lipca 1997 r. abp Anthony Mayala zadedykował wybudowany kościół patronom: bł. Pier Giorgio Frassatiemu i św. Gemmie Galgani. W 2000 r. świątynia była jednym z głównych miejsc obchodów jubileuszowych. Rok później została podniesiona do rangi diecezjalnego sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Starania o to, by stała się sanktuarium narodowym biskup diecezji Musoma Michael Msonganzila rozpoczął w listopadzie 2015 r.

Informacje o działalności misyjnej i społecznej, animowanej przez ks. Kościelniaka, który do dziś posługuje w Kiabakari można odnaleźć na stronie: http://kiabakari.org/

Zobacz także
Wasze komentarze