W Tarnowie forum formacyjne o ewangelizacji, formacji i misji
Ewangelizacji, formacji i misji zostało poświęcone XIII Forum Formacyjne „Oto Ciało Moje”, które odbyło się w Tarnowie. Zgromadziło ono ok. 600 osób. Były prelekcje, dyskusje, modlitwa i integracja. „Jeżeli nie będziemy prowadzili pogłębionego życia duchowego, sakramentalnego, modlitewnego, to nie będziemy mieli nic światu do powiedzenia” – podkreślił w homilii bp Andrzej Jeż.
Psychopedagog siostra Anna Maria Pudełko mówiła podczas forum o ewangelizacji. Jak podkreśliła, dziś żyjemy w pośpiechu, coraz więcej mówimy, a coraz mniej słuchamy, dlatego wskazywała jak ważne jest spotkanie, słuchanie, dialog i czułość. – Ważne jest słuchanie człowieka, bo ono przynosi ulgę i pomoc. Trzeba słuchać z miłością i zrozumieniem, nie osądzać, nie potępiać. To co jest najpiękniejszym darem to postawy: widzę cię, słyszę, szanuję, kocham”.
Założyciel i prezes Chrześcijańskiej Fundacji Głos na Pustyni Karol Sobczyk mówiąc o ewangelizacji wskazywał, że jest w moc w cichym i spokojnym życiu i nie trzeba wszystkiego pokazywać w sieci. Jak sam zauważył dzisiejszy świat mówi inaczej, że trzeba zdobywać tłumy, docierać do tysięcy, liczy się liczba lajków i użytkowników sieci, którzy nas obserwują. „Kiedyś też tak myślałem, że chodzi o to, żeby mieć wpływ na innych, dziś za to pokutuję. Tu chodzi o serce głoszącego, o budowane relacji z Bogiem, życie wartościami, o których mówi się innym”- dodał.
Drugi panel poświęcony był formacji. Publicysta Grzegorz Górny mówił, że trudno przekazuje się wiarę młodemu pokoleniu. Jak podkreślił, wychowywanie dzisiaj jest zaklęte w smartfonie.
„Młodzi ludzie spędzają dziennie ok. 10 godzin przed ekranem. Kładą się spać z komórką i budzą się z nią. Dzieci zdobywają wiedzę na podstawie treści, które otrzymują za pośrednictwem swoich telefonów”. Zdaniem gościa forum ta nadmierna ekspozycja na treści płynące z przekazu cyfrowego ma też wpływ na życie duchowe. „Odbiorca jest przebodźcowany emocjonalnie i jak on może się skupić na modlitwie, kontemplacji słowa Bożego? Treści w sieci nastawione są na samospełnienie, samorealizację, samozaspokojenie, a na końcu jest samotność. Jak dotrzeć do młodych? To wyzwanie dla Kościoła, wspólnot. Ważny jest powrót do źródeł. Pierwsi chrześcijanie wiedzieli jak stworzyć ścieżkę wtajemniczenia wiary. Dla nich wzorem były lata spędzone z Jezusem. To Jezus jest drogą, prawdą i życiem. Chrześcijaństwo daje nam najdoskonalszą relację z najdoskonalszą Osobą” – dodał.
Publicysta i dziennikarz Jacek Dziedzina zwrócił uwagę, że ewangelizacja jest najlepszą formacją dla człowieka wierzącego. – Moment ewangelizacji i to kiedy jesteśmy świadkami nawróceń naszych bliskich, znajomych, formuje nas. Widzimy wówczas, że to nie opiera się na nas, tylko na Bogu – dodał. Gość forum mówił także o formacji poprzez uczestnictwo w liturgii i poznawanie historii Kościoła.
Trzeci panel został poświęcony misji w Kościele. „Idźcie i głoście Ewangelię, czyńcie uczniów – to misja Kościoła, ale dziś jest ona nowym zadaniem. Jesteśmy zaproszeni do ewangelizacji. Mamy patrzeć na świat oczami Chrystusa i pragnąć uczestniczyć w jego misji, gdzie On nas chce posłać. Misją Chrystusa, a więc i naszą jest nieustanne komunikowanie życia i miłości. Dziś jesteś potrzebny, każdy z nas ma określoną misję. Potrzeba nowych ewangelizatorów, uczniów, misjonarzy – mówił bp Artur Ważny. Gość spotkania podkreślał, że misja Kościoła zależy od współpracy darów hierarchicznych i charyzmatycznych. „Bóg lubi różnorodność, chce bogactwa darów. Kościół ma cieszyć się bogactwem charyzmatów, darów, ma je rozeznawać i z wdzięcznością przyjmować te, które są wspólnotowym powiewem Ducha Świętego”.
Natomiast dominikanin, historyk o. Tomasz Gałuszka wskazywał, że świat jest dziś pełny emocji, uczuć, nadwrażliwości. „Niektórzy woleliby przemówić do rozumu i wierzyć w to, że jeżeli człowiekowi coś się poda, to on to przyjmie i zacznie wprowadzać w życie i to tak powinno być. A dziś człowiek jest niezwykle czuły, wrażliwy. Trzeba być blisko ludzi, kapłan, biskup mają pachnieć owcami” – dodał.
Na zakończenie forum została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. W homilii biskup mówił, że Kościół wierny Chrystusowi, Kościół budowany na wzór Chrystusa jest i zawsze będzie najbardziej atrakcyjny dla człowieka, bo jedynie taki Kościół może go doprowadzić do zbawienia.
Biskup wskazywał jak ważna jest praca nad sobą. „Jeżeli nie będziemy prowadzili pogłębionego życia duchowego, sakramentalnego, modlitewnego, to nie będziemy mieli nic światu do powiedzenia, chociaż byśmy mieli najlepsze środki komunikowania, to będziemy przekazywać pustkę, a przecież chodzi o to, żebyśmy przekazywali osobę Jezusa Chrystusa. To właśnie z pogłębionej relacji z Bogiem rodzą się dobre programy ewangelizacyjne i gorliwość – dodał biskup.
XIII Forum Formacyjne „Oto Ciało Moje” zostało zorganizowane jest przez Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Jego dyrektor ks. Artur Mularz tłumaczy, że inspiracją do tego wydarzenia było przedstawienie Kościoła jako Ciała Jezusa, w którym każdy ma swoją funkcję.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |