PAP/CAF-Andrzej Rybczyński

W wieku 96 lat zmarł Adam Słodowy

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zmarł Adam Słodowy, popularyzator nauki i prowadzący program „Zrób to sam” w TVP. Miał 96 lat. Informację o śmierci Słodowego potwierdził w rozmowie jego krewny Maciej Rozbicki.

Adam Słodowy był popularyzatorem majsterkowania, autorem i prowadzącym popularny program telewizyjny dla młodzieży „Zrób to sam”. Program nadawany był przez 24 lata między 1959 a 1983 rokiem. Audycja była częścią czwartkowego „Ekranu z bratkiem”, a potem niedzielnego „Teleranka”. Słodowy prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy robić zabawki i przedmioty użytkowe.

Urodził się 3 grudnia 1923 r. w Czarnkowie. Podczas okupacji niemieckiej pracował w fabryce. W 1944 zgłosił się na ochotnika do wojska, wojnę kończył w Szczecinie, jako oficer artylerii. W latach 1950–1958 był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie uzyskał stopień majora. Po opuszczeniu wojska poświęcił się popularyzacji majsterkowania, a od 1959 roku rozpoczął pracę w telewizji, gdzie początkowo był konstruktorem urządzeń scenotechnicznych. W latach 1961–78 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. W 1983, po zrealizowaniu 505. programu, odszedł z telewizji na emeryturę.

>>> Modlitwa dzieci zmieni świat

Słodowy jest również autorem scenariusza do serii filmów animowanych dla dzieci „Pomysłowy Dobromir” i „Pomysłowy wnuczek”, a także filmów „Śrubokręt i spółka” oraz „Dziura w ścianie”. Jest również autorem wielu książek poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu, w tym „Lubię majsterkować”, której łączny nakład wyniósł ponad 560 tys. egzemplarzy.

Zobacz także
Wasze komentarze