Fot. EPA/ABIR SULTAN Dostawca: PAP/EPA.

W Wielki Piątek w Kościele zbiórka dla chrześcijan w Ziemi Świętej

Prof. Barbara Strzałkowska z Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie powiedziała PAP, że bez pieniędzy z wielkopiątkowej zbiórki dla chrześcijan w Ziemi Świętej trudno będzie im przeżyć, zwłaszcza że trwa konflikt palestyńsko-izraelski.

Papież Paweł VI w 1974 r. adhortacją apostolską „Nobis in animo” ustanowił kolektę zwaną „pro Terra Sancta”, mającą wspierać „chrześcijan żyjących w miejscach, które były świadkami życia Jezusa i Jego uczniów, w miejscach, gdzie rodziła się wspólnota Kościoła”. W Polsce nazywana jest kolektą na Boży Grób.

„Decyzja papieża była owocem jego pierwszej podróży apostolskiej, którą 4-6 stycznia 1964 r. odbył do Ziemi Świętej. Miał wówczas okazję bliżej poznać realia, w jakich żyją tam chrześcijanie” – powiedziała PAP biblistka prof. dr hab. Barbara Strzałkowska z UKSW, dama Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

>>> Apel z Ziemi Świętej: odrzućmy szaleństwo wojny! [+WIDEO]

Chrześcijanie wszystkich wyznań i obrządków stanowią zaledwie ok. 2. proc. mieszkańców Ziemi Świętej, zarówno z obszaru Izraela, jak i Autonomii Palestyńskiej. W większości mówią po arabsku.

„Choć sami nie są stroną trwającego od dziesięcioleci konfliktu izraelsko-palestyńskiego to ponoszą jego konsekwencje” – powiedziała prof. Strzałkowska.

Zwróciła uwagę, że mocno dotknęła ich sytuacja w ostatnich miesiącach, kiedy zamknięto granicę między Autonomią Palestyńską a Izraelem i cofnięto mieszkańcom Autonomii pozwolenia na pracę w Izraelu.

Fot. EPA/ABIR SULTAN Dostawca: PAP/EPA.

„Zamarł także ruch pielgrzymkowy w Ziemi Świętej, który był jednym z głównych źródeł dochodu dla mieszkańców tego regionu. Powoduje to pogłębiające się ubóstwo wśród chrześcijan i wiąże się być może z koniecznością emigracji” – powiedziała biblistka.

Pieniądze ze zbiórki przekazywane są na potrzeby wskazywane przez łaciński patriarchat Jerozolimy, któremu przewodzi kard. Pierbattista Pizzaballa, na Kościoły orientalne i na franciszkańską kustodię Ziemi Świętej.

Franciszkańska kustodia Ziemi Świętej opiekuje się miejscami świętymi. Ma 27 parafii, 55 sanktuariów, tworzy 1100 miejsc pracy dla chrześcijan, prowadzi 15 szkół, 5 domów spokojnej starości, 6 instytutów dla pielgrzymów i funduje ponad 500 stypendiów.

>>> Patriarchowie Jerozolimy: nasi bracia i siostry z Gazy niosą bardzo ciężkie krzyże

O konkretne wsparcie i modlitwę o pokój w Ziemi Świętej zaapelował w środę do wiernych na świecie papież Franciszek. W liście podziękował katolikom za świadectwo wiary i wyraził nadzieję, że będą mogli pozostać na ziemi Jezusa.

Zaznaczył, że w obecnych „mrocznych czasach, kiedy wydaje się, że ciemność Wielkiego Piątku ogarnia” Ziemię Świętą i „zbyt wiele części świata oszpeconych bezużytecznym szaleństwem wojny, która zawsze i dla wszystkich jest krwawą porażką”, katolicy z Bliskiego Wschodu są „ziarnami dobra w ziemi rozdartej konfliktami”.

Papież zapewnił, że nie są sami. „Pozostaniemy solidarni z wami poprzez modlitwę i czynną miłość, mając nadzieję, że wkrótce będziemy mogli powrócić do was jako pielgrzymi” – napisał Franciszek.

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie powstał w celu opieki nad bazyliką Grobu Świętego. Zrzeszał duchownych i świeckich rycerzy. Duchowny odłam zakonu zatwierdził papież w latach 1122-1143. W Ziemi Świętej utworzyli oni kongregację obejmującą siedem klasztorów. Zakładali także klasztory w krajach europejskich. Pierwszym ich domem w Europie był podkrakowski Miechów. W XIX w. zostały odnowione statuty tego zakonu.

Rycerze noszą białe szaty z czerwonym pięciokrzyżem Godfryda z Bouillon, czyli krzyżem jerozolimskim, a damy czarne szaty z tym samym krzyżem.

Na świecie jest ok. 30 tys. członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie, w tym 330 w Polsce. Wspierają materialnie chrześcijan w Ziemi Świętej, będąc jednymi z największym darczyńców i fundatorów dzieł pomocy realizowanych przez łacińskiego patriarchę Jerozolimy. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze