Abp Stanisław Gądecki, fot. Sebastian Zbierański/ Misyjne Drogi

W Zgromadzeniu kontynentalnym synodu w Pradze weźmie udział przewodniczący KEP

Przewodniczący KEP bp. Stanisław Gądecki, Adrian Galbas SAC, przewodniczący rady KEP ds. apostolstwa świeckich, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na synod wezmą udział w Zgromadzeniu kontynentalnym synodu w Pradze.

W komunikacie przekazanym przez biuro prasowe Episkopatu poinformowano o składzie polskiej delegacji na Zgromadzenie kontynentalne synodu o synodalności, które odbędzie się w Pradze od 5 do 12 lutego.

>>> Dokument roboczy etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2021-2024

„Z Polski w obradach zgromadzenia, poza abp. Stanisławem Gądeckim, wezmą udział abp Adrian Galbas SAC, przewodniczący rady KEP ds. apostolstwa świeckich i koordynator w Kościele w Polsce synodu o synodalności, s. Mirona Turzyńska OSF, członek archidiecezjalnego zespołu synodalnego z archidiecezji gnieźnieńskiej, oraz prof. Aleksander Bańka, członek rady KEP ds. apostolstwa Świeckich i delegat Kościoła w Polsce na synod” – czytamy w komunikacie.

Pierwsza część zgromadzenia, trwająca od 5 do 9 lutego, będzie miała charakter „eklezjalny” i weźmie w niej udział 200 uczestników. „Spośród nich 156 to będą delegaci z 39 Konferencji Episkopatów, członków Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). „Każda delegacja narodowa składa się z przewodniczącego Konferencji Episkopatu i 3 innych delegatów reprezentujących cały lud Boży, wybranych w celu zapewnienia odpowiedniej obecności świeckich, zakonników i zakonnic, diakonów i kapłanów” – wskazano w komunikacie.

Abp Stanisław Gądecki, fot. Jan Jeliński

W ostatnich dwóch dniach, od 10 do 12 lutego, spotkają się przewodniczący Konferencji Episkopatów, aby – jak wskazuje „Nota metodologiczna o zgromadzeniach kontynentalnych”, „kolegialnie odczytać na nowo przeżyte doświadczenie synodalne z punktu widzenia ich specyficznego charyzmatu i roli”.

Ponadto w spotkaniu będzie uczestniczyć siedmiu delegatów online.

Zgromadzenie kontynentalne w Pradze organizowane jest przez Radę Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) we współpracy z Konferencją Episkopatu Czech i archidiecezją Praską. Oficjalna strona zgromadzenia to: https://prague.synod2023.org/.

Po zatwierdzeniu syntezy kontynentalnej przez członków CCEE zostanie ona przesłana do Stolicy Apostolskiej i obok innych syntez kontynentalnych stanie się przedmiotem obrad synodu biskupów w 2023 i w 2024 r. w Rzymie.

XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” trwa od października 2021 r. Pierwszym etapem synodu były szerokie konsultacje przeprowadzone na poziomie diecezji.

Od 15 sierpnia 2022 r., kiedy upłynął termin przesyłania do Watykanu syntez krajowych pierwszego etapu synodu, do 31 marca 2023 (termin składania dokumentów końcowych 7 zgromadzeń kontynentalnych) Synod o synodalności jest w drugim etapie, zwanym etapem kontynentalnym.

W Watykanie 27 października 2022 r. odbyła się konferencja prasowa poświęcona prezentacji dokumentu na etap kontynentalny synodu: „O Kościół synodalny: komunia, uczestnictwo i misja”. Dokument jest owocem syntez wynikających z konsultacji w pierwszej fazie i będzie przedmiotem rozeznania podczas kontynentalnych zgromadzeń synodalnych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze