Fot. Szymon Zmarlicki / NINIWA

Wakacje z Bogiem – trwają pierwsze turnusy wakacyjnych rekolekcji oazowych

W kilku ośrodkach oazowych przez dwa tygodnie trwają pierwsze turnusy wakacyjnych rekolekcji oazowych. Przez piętnaście dni młodzi będą mieli okazję wypocząć, zacieśnić relacje między sobą oraz umocnić wiarę poprzez wspólnotowe rozważanie Ewangelii.

„Żywy Kościół” to hasło tegorocznego roku pracy formacyjnej oraz wakacyjnych rekolekcji. Tematowi roku towarzyszy fragment zapisków ks. Franciszka Blachnickiego z 28 lutego 1968 roku: „Niepokalana, Matko Kościoła, spraw by Kościół żywy stał się żywy we mnie!”.

– Ruch Światło-Życie w swojej formacji dąży do tego, aby jego uczestnicy dojrzewali w wierze, przeżywali swoją wiarę jako wiarę żywą, aby w ten sposób byli żywymi członkami Kościoła, tworząc żywe wspólnoty Kościoła. Tego lata oazowicze przekonają się czym jest żywy Kościół. Wspólnotą ludzi, która spotkała Jezusa ­– mówi ks. Krzysztof Kwiatkowski, diecezjalny moderator oazowy.

>>> Bp Lityński do oazowiczów: Bóg was bardzo potrzebuje w dziele ewangelizacji

Blisko 250 osób

W tegorocznych rekolekcjach oazowych bierze udział blisko 250 osób. Pierwsze turnusy odbywają się obecnie w czterech ośrodkach w Bieszczadach i jednym na terenie diecezji sandomierskiej.

– Dzieci i młodzież, która ukończyła klasy od VI do VIII szkoły podstawowej oraz młodzież ze szkół średnich, wypoczywa od 30 czerwca na Oazach Nowej Drogi i Oazie Nowego Życia. Ich turnusy odbywają się w Wisłoku Wielkim, Mchawie, Olchowej i Rudence. Rekolekcje oazowe dla dzieci z klas IV i V szkół podstawowych odbywają się na terenie naszej diecezji w Mędrowie. Ponadto podczas wakacji odbywać się będą także 4 turnusy rekolekcji Domowego Kościoła – wylicza moderator diecezjalny, który dodaje, że kolejne dwa turnusy rekolekcji dla młodzieży rozpoczną się w połowie lipca.

Fot. Grzegorz Szpak

W obecnym roku podczas rekolekcji oazowych posługuje 12 księży, 10 kleryków, a także siostry zakonne, osoby świeckie i animatorzy – w sumie 62 osoby. – W turnusach biorą udział osoby, które są zaangażowane w Ruch Światło-Życie, a także takie, które po raz pierwszy na takich wakacyjnych wyjazdach mają do czynienia z wypoczynkiem połączonym z formacją i modlitwą. Wśród uczestników są zarówno osoby z naszej diecezji, jak i z różnych stron Polski – wyjaśnia ks. K. Kwiatkowki. –Optymizmem napawa fakt, że w rekolekcjach wakacyjnych biorą udział młodzi z parafii, w których nie ma na co dzień formacji oazowych. W ciągu roku spotykają się oni na oazach modlitwach w Radomyślu nad Sanem lub szkole animatora i przez to podtrzymują znajomość z innymi uczestnikami, a jednocześnie formują się w duchu oazowym. Cieszy także duże zaangażowanie animatorów, którzy przyjeżdżają pomagać moderatorom w prowadzeniu grup formacyjnych – dodaje ks. Kwiatkowski.

Oaza wakacyjna

Edyta Janusz, moderatorka diecezjalna Ruchu Światło-Życie tłumaczy, że oaza wakacyjna to miejsce i czas, kiedy po roku formacyjnym w parafiach, dzieci i młodzież mają okazję poznać bliżej Boga, a także swoich rówieśników, dla których wiara jest tak samo ważna, by potem wrócić do swych parafii, aby tam ewangelizować i dawać poznanego Chrystusa innym.

>>> Niespodzianka na rozpoczęcie Festiwalu Życia. Takie słowa do uczestników skierował papież + ZDJĘCIA [DZIEŃ 1]

– Oaza wakacyjna to połączenie formacji oazowej, modlitwy oraz wypoczynku i dobrej zabawy. Wspólnie spędzony czas to dla wielu okazja do budowania mocnych więzi nie tylko z drugim człowiekiem, ale przede wszystkim z Panem Bogiem. Dzieci i młodzi uczą się budować wspólnotę opartą na pięknych wartościach ewangelicznych – podkreśla. Jak dodaje, turnus oazowy trwa 15 dni. Jest oparty na tajemnicach różańca i przeżywaniu najważniejszych wydarzeń roku liturgicznego. – Wszystko splecione jest pobożnością maryjną. Niepokalana Maryja jest obecna bardzo mocno w oazie, jest Ona wzorem Nowego Człowieka oddanego Chrystusowi, którym chcemy się stawać – tłumaczy moderatorka.

Podsumowaniem wakacyjnych rekolekcji oazowych będzie Dzień Wspólnoty, który zaplanowano na 2 września we Włostowie. – Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Na terenie parafii Włostów urodził się bł. Wincenty Kadłubek, patron diecezji, którego jubileusz 800-lecia śmierci w tym roku obchodzimy – tłumaczy ks. Kwiatkowski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze