Zniszczony klasztor dominikanów w Warszawie. Fotografia z 1953 roku. Fot. NAC

Warszawa: 77 lat temu Niemcy zbombardowali kościół i klasztor dominikanów

W czwartek, w 77. rocznicę zbombardowania podczas powstania warszawskiego kościoła św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie, burmistrz dzielnicy Śródmieście Aleksander Ferens odsłonił tablicę upamiętniającą ofiary tragedii. Tablica mieści się na dzwonnicy kościoła.

Podczas uroczystości Ferens przypomniał, że „26 sierpnia 1944 r., kiedy bomba spadła na klasztor dominikanów, była tu filia powstańczego szpitala, filia dlatego, że ranni nie mieścili się w innych miejscach. Tutaj też było około 250 rannych, nie dlatego, że było tyle łóżek, ale dlatego, że tyle było miejsca na podłogach”.

>>> Abp Józef Guzdek: trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, lecz także nad wojną

„Również w murach kościoła dominikanów chronili się mieszkańcy Starówki, których domy były już spalone, zniszczone. Przychodzili tutaj, aby schronić się przed odłamkami, ufając nie tylko Stwórcy, ale także i grubym murom tego kościoła” – mówił. Niestety, jak dodał, „bomba spowodowała śmierć wszystkich tych ludzi”. W ocenie burmistrza „to potwornie wzrusza i przeraża, że nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kto zginął w tym miejscu i jesteśmy w stanie odtwarzać to tylko pośrednio”.

powstanie warszawskie
fot. Wikimedia Commons (nieznany/unknown – Bogdan Hillebrandt, Młodzież Warszawy w walce z hitlerowskim okupantem, Wiedza Powszechna, Warszawa 1970)

W podziemiach kościoła pw. św. Jacka przy ul. Freta 10 podczas powstania warszawskiego mieściła się filia Centralnego Powstańczego Szpitala Chirurgicznego. 26 sierpnia 1944 r. wojska niemieckie zbombardowały świątynię. W ruinach zginęło ponad tysiąc osób – pacjentów szpitala i szukającej schronienia ludności cywilnej. 2 września 1944 r. niemieckie oddziały SS wkroczyły na teren kościoła. Podpaliły resztki zabudowań oraz klasztor, w którym mieścił się sierociniec. Jego personel i ciężko ranni pacjenci szpitala zostali rozstrzelani. W klasztorze mieściła się siedziba dowódcy grupy „Północ” płk. Karola Ziemskiego ps. Wachnowski, który kierował obroną Starego Miasta od 7 sierpnia do 1 września 1944 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze