Warszawa: abp Sawa poświęcił cerkiew pw. św. Sofii – Mądrości Bożej [GALERIA]
Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa poświęcił w niedzielę 20 września cerkiew pw. św. Sofii – Mądrości Bożej na warszawskim Ursynowie. To pierwsza od ponad stu lat prawosławna świątynia wybudowana w stolicy.
Liturgię koncelebrowali m.in. ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej abp Abel, ordynariusz białostocko-gdański Jakub, ordynariusz wrocławsko-szczeciński Jerzy, ordynariusz przemysko-gorlicki Paisjusz, ordynariusz bielski Grzegorz i biskup łódzko-poznański Atanazy.
>>> Uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej
Kościół katolicki reprezentował biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus. W uroczystościach wzięli udział licznie zgromadzeni pielgrzymi z Białegostoku, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i z Białowieży. Prawosławny metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa powiedział w czasie liturgii, że nowa świątynia poświęcona jest pamięci wyznawców prawosławia, zwłaszcza tych, „którzy ginęli w obozach i łagrach na Wschodzie i Zachodzie, tych, którzy mocni wiarą, oddawali swe życie podczas powstania warszawskiego – duchownych, świeckich” – powiedział hierarcha.
Zaznaczył, że cerkiew w Warszawie wzorowana jest na Haghii Sophii w Stambule, która „stanowiła przez całą historię chrześcijaństwa wielki skarb duchowy i architektoniczny”.
„Z wielkim bólem dowiedzieliśmy się, że została zamieniona na meczet. Zastanówmy się nad faktem, zgodnie z wolą Bożą, my, tu w Warszawie, w centrum Europy, oddajemy do użytku, tj. życia cerkiewnego, kopię tej wspanialej budowli konstantynopolitańskiej” – powiedział abp Sawa.
W kazaniu abp Jerzy Pańkowski powiedział, że warszawska Hagia Sophia stała się czymś więcej niż jedną z warszawskich świątyń prawosławnych. Wspomniał, że w kapsule z jej aktem erekcyjnym znalazła się między innymi, „ziemia zroszona krwią niewinnie zamordowanych sierot warszawskiej Woli”. „Ich krew łączy się dzisiaj z krwią świętych męczenników naszej Cerkwi” – zaznaczył hierarcha.
>>> Podlaskie: prawosławne święto Przemienienia Pańskiego na Grabarce [GALERIA]
Podkreślił, że „poświęcona Bożej Mądrości Hagia Sophia to nie tylko panteon, ale też pomnik naszej historii”. „Upływ czasu powoduje, że poszczególne pokolenia słabną w pamięci historycznej. Jedyną receptą na ciągłe pamiętanie jest modlitwa. A gdzie indziej, jak nie w świątyni, będzie ona przekazywana z pokolenia na pokolenie i pielęgnowana aż do końca świata” – powiedział abp Pańkowski.
Na zakończenie uroczystości abp Sawa przekazał w darze cerkwi komplet utensyliów liturgicznych. Cerkiew Hagia Sophia jest trzecią w stolicy. Dwie pozostałe wzniesiono jeszcze w czasach zaboru rosyjskiego – to sobór metropolitalny św. Marii Magdaleny na Pradze, wybudowany w II połowie XIX w., i cerkiew św. Jana Klimaka na Woli, wzniesiona w 1905 r. Wymiary nowej stołecznej cerkwi, to 36,9×30 m, wysokość kopuły – 21,6 m. Kamień węgielny pod budowę został poświęcony 5 grudnia 2015 r. Uroczystości przewodniczył wówczas patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I.
Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. W diecezji warszawsko-bielskiej, obejmującej zasięgiem stolicę, jest ok. 183 tys. prawosławnych.
Galeria (17 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |