PAP/Rafał Guz

Warszawa: abp Sawa poświęcił cerkiew pw. św. Sofii – Mądrości Bożej [GALERIA]

Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa poświęcił w niedzielę 20 września cerkiew pw. św. Sofii – Mądrości Bożej na warszawskim Ursynowie. To pierwsza od ponad stu lat prawosławna świątynia wybudowana w stolicy.

Liturgię koncelebrowali m.in. ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej abp Abel, ordynariusz białostocko-gdański Jakub, ordynariusz wrocławsko-szczeciński Jerzy, ordynariusz przemysko-gorlicki Paisjusz, ordynariusz bielski Grzegorz i biskup łódzko-poznański Atanazy.

>>> Uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej

Kościół katolicki reprezentował biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus. W uroczystościach wzięli udział licznie zgromadzeni pielgrzymi z Białegostoku, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i z Białowieży. Prawosławny metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa powiedział w czasie liturgii, że nowa świątynia poświęcona jest pamięci wyznawców prawosławia, zwłaszcza tych, „którzy ginęli w obozach i łagrach na Wschodzie i Zachodzie, tych, którzy mocni wiarą, oddawali swe życie podczas powstania warszawskiego – duchownych, świeckich” – powiedział hierarcha.

PAP/Rafał Guz

Zaznaczył, że cerkiew w Warszawie wzorowana jest na Haghii Sophii w Stambule, która „stanowiła przez całą historię chrześcijaństwa wielki skarb duchowy i architektoniczny”.

„Z wielkim bólem dowiedzieliśmy się, że została zamieniona na meczet. Zastanówmy się nad faktem, zgodnie z wolą Bożą, my, tu w Warszawie, w centrum Europy, oddajemy do użytku, tj. życia cerkiewnego, kopię tej wspanialej budowli konstantynopolitańskiej” – powiedział abp Sawa.

W kazaniu abp Jerzy Pańkowski powiedział, że warszawska Hagia Sophia stała się czymś więcej niż jedną z warszawskich świątyń prawosławnych. Wspomniał, że w kapsule z jej aktem erekcyjnym znalazła się między innymi, „ziemia zroszona krwią niewinnie zamordowanych sierot warszawskiej Woli”. „Ich krew łączy się dzisiaj z krwią świętych męczenników naszej Cerkwi” – zaznaczył hierarcha.

>>> Podlaskie: prawosławne święto Przemienienia Pańskiego na Grabarce [GALERIA]

Podkreślił, że „poświęcona Bożej Mądrości Hagia Sophia to nie tylko panteon, ale też pomnik naszej historii”. „Upływ czasu powoduje, że poszczególne pokolenia słabną w pamięci historycznej. Jedyną receptą na ciągłe pamiętanie jest modlitwa. A gdzie indziej, jak nie w świątyni, będzie ona przekazywana z pokolenia na pokolenie i pielęgnowana aż do końca świata” – powiedział abp Pańkowski.

Na zakończenie uroczystości abp Sawa przekazał w darze cerkwi komplet utensyliów liturgicznych. Cerkiew Hagia Sophia jest trzecią w stolicy. Dwie pozostałe wzniesiono jeszcze w czasach zaboru rosyjskiego – to sobór metropolitalny św. Marii Magdaleny na Pradze, wybudowany w II połowie XIX w., i cerkiew św. Jana Klimaka na Woli, wzniesiona w 1905 r. Wymiary nowej stołecznej cerkwi, to 36,9×30 m, wysokość kopuły – 21,6 m. Kamień węgielny pod budowę został poświęcony 5 grudnia 2015 r. Uroczystości przewodniczył wówczas patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. W diecezji warszawsko-bielskiej, obejmującej zasięgiem stolicę, jest ok. 183 tys. prawosławnych. 

Galeria (17 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze