Warszawa: bp Eugeniusz Juretzko OMI, apostoł Kamerunu, otrzymał Złoty Krzyż Zasługi

Biskup diecezji Yokadouma, Eugeniusz Juretzko OMI, został odznaczony pośmiertnie Złotym Orderem Krzyża Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za działalność charytatywną, humanitarną i ewangelizacyjną w Kamerunie. Medal przekazał prezydent Andrzej Duda na ręce rodziny oraz misjonarzy oblatów w Pałacu Prezydenckim 16 kwietnia 2019 r. O. bp Eugeniusz Juretzko urodził się w Radzionkowie 25 grudnia 1939 r. jako drugie z czworga dzieci Teodora i Marii z domu Skop. Stanowili typową śląską, katolicką rodzinę: Teodor był górnikiem pracującym w kopalni Radzionków, natomiast Maria dbała o dom. Ojciec Eugeniusza był miłośnikiem muzyki i należał do górniczej i parafialnej orkiestry dętej. Talent i miłość do muzyki młody Eugeniusz odziedziczył po ojcu.

[Bp Eugeniusz Juretzko OMI – misjonarz na peryferiach świata]

Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Diecezji Katowickiej w Tarnowskich Górach. 7 września 1955 r. rozpoczął nowicjat u Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. Po roku złożył śluby zakonne i udał się do Markowic, gdzie w Niższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów MN w 1958 r. zdał maturę. Kolejnych sześć lat to studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze. Tam też 8 września 1961 r., złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk ks. abp. Antoniego Baraniaka w Poznaniu 17 maja 1964 r. Po święceniach został skierowany do Lublińca, gdzie odbył roczne studium pastoralne. Następne lata to praca duszpasterska w prowadzonych przez oblatów parafiach: najpierw był to Kędzierzyn, a od 1966 r. Obra.

fot. arch. Misyjne Drogi


Ojciec Eugeniusz Juretzko z grupą czterech oblatów wyjechał z Polski 1 maja 1969 r. Była to pierwsza powojenna grupa oblackich misjonarzy. Po ukończeniu kursu języka francuskiego w Paryżu i załatwieniu spraw wizowych, 2 stycznia 1970 r., misjonarze wypłynęli z Marsylii i 23 stycznia dopłynęli do portu Douala w Kamerunie. O. Eugeniusz rozpoczął afrykański okres życia. 12 czerwca 1991 r. Stolica Apostolska podała do publicznej wiadomości informację, że na prośbę biskupów Kamerunu Ojciec Święty Jan Paweł II podzielił diecezję Bertoua i erygował nową diecezję Yokadouma, mianując pierwszym biskupem nowej diecezji o. Eugeniusza Juretzko OMI. Biskup Eugeniusz tworzył od zera całe zaplecze administracyjne. Praca wśród Pigmejów była właściwie pracą od podstaw: głoszenie Ewangelii i katechizacja, zabieganie o ich równouprawnienie, wykształcenie, zdrowie. Stąd wzięło się zakładanie przychodni, organizowanie tzw. leśnych szkół, w których Pigmeje mają pierwszy kontakt z nauczaniem i obrona przed wszelką niesprawiedliwością. Aby ocenić ogrom pracy o. Juretzko, warto przedstawić liczby: 14 parafii, 21 księży, 38 braci i sióstr, 8 kleryków, około 30 tys. katolików. Biskup wybudował około 60 szkół podstawowych (w większości są to jedyne szkoły dla Pigmejów) i jedną średnią, 16 przychodni i szpital, pomimo tego, że od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi. Zmarł 16 stycznia 2018 r. Za swoją pracę otrzymał od prezydenta Republiki Kamerunu Paula Biya, najwyższe odznaczenie tego kraju i został włączony w poczet „Chevalier de l’ordre de la valeur”.

fot. YouTube


Order Krzyża Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej ma trzy klasy (złota, srebrną, brązową), a został ustanowiony w 1923 r. Nadawany jest osobom, które wzorcowo wywiązały się ze swych obowiązków służby dla państwa lub obywateli zaangażowanych w działalność na rzecz innych ludzi, np. tym, którzy pełnili ofiarną działalność publiczną, prowadzili działalność charytatywną i humanitarną. W imieniu zmarłego biskupa medal odebrały jego siostry, Barbara Smoczok i Rita Kawka oraz o. prof. Jarosław Różański OMI.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze