Warszawa: inauguracja nowego roku w Centrum Formacji Misyjnej
W Centrum Formacji Misyjnej (CFM) w Warszawie zainaugurowano dziś nowy rok formacyjny. Do posługi na misjach będzie przygotowywać się 10 osób. Wśród nich jest pięciu księży diecezjalnych, cztery siostry zakonne i jedna osoba świecka.
Tegoroczni kandydaci wyruszą m.in. do Burundi, Boliwii, Ekwadoru oraz na Jamajkę. Kontrakt misyjny, który jest umową między diecezją posyłającą misjonarza a diecezją przyjmującą go, trwa dwa lub trzy lata.
>>> (Współ)odpowiedzialna za przekaz wiary [MISYJNE DROGI]
„Misjonarz to cierpliwy ogrodnik”
Dzisiejsze wydarzenie rozpoczął wykład „Horyzonty formacji misyjnej”, przygotowany przez ks. dr. hab. Tomasza Szyszkę SVD, profesor UKSW. Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski. „To rewolucjoniści są niecierpliwi, rzucają przekleństwa i burzą to, co zostało zbudowane. Misjonarz to cierpliwy ogrodnik” – zaznaczył w homilii, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Kandydaci na misjonarzy będą formować się w CFM przez dziewięć miesięcy. Czekają ich wykłady z misjologii, teologii duchowości, kulturoznawstwa, zajęcia warsztatowe z medycyny tropikalnej oraz spotkania formacyjne. Niezbędnym elementem kształcenia jest nauka języka obcego. Uczestnicy, podzieleni na trzy grupy językowe (angielski, francuski, hiszpański), w drugim półroczu będą uczyć się sprawować liturgię w danym języku. Formację w CFM wieńczy obrzęd posłania na misyjną placówkę z wręczeniem krzyża misyjnego. Część osób wyjedzie bezpośrednio na misje, a część na dodatkową naukę języka.
W dzisiejszej inauguracji udział wzięli dotychczasowy dyrektor CFM ks. Jan Fecko, którego obecnie zastąpi ks. Eugeniusz Szyszka, dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes Zbigniew Sobolewski, dyrektor stowarzyszenia MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki. Obecni byli też m.in. wykładowcy i przedstawiciele Papieskich Dzieł Misyjnych.
Obecnie na świecie posługuje 1800 polskich misjonarek i misjonarzy, w 99 krajach na 5 kontynentach. Najwięcej znajduje się w Ameryce i na Karaibach.
Centrum Formacji Misyjnej jest miejscem kształcenia przyszłych misjonarzy i jednocześnie ich domem, kiedy przyjeżdżają z misji na urlop do Polski. Jest to również siedziba Dzieła Pomocy Ad Gentes, stowarzyszenia MIVA Polska oraz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Centrum Formacji Misyjnej jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Galeria (6 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |