Wnętrze Świątyni Opatrzności Bożej, fot. PAP/Mateusz Marek

Warszawa: katolicki patriarcha ormiański weźmie udział w Święcie Dziękczynienia

Patriarcha Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego Rafał Piotr XXI Minassian weźmie udział w XVIII Święcie Dziękczynienia w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej w niedzielę 1 czerwca. Dzień wcześniej hierarcha odprawi Mszę św. w kaplicy Matki Bożej przy ulicy Łazienkowskiej i spotka się tam z wiernymi Ormiańskokatolickiej Parafii Centralnej pw. św. Grzegorza z Nareku.

Jej administrator, ks. archimandryta Józef Naumowicz poinformował KAI, że podczas swej wizyty w Warszawie w dniach 31 maja – 2 czerwca patriarcha odbędzie również rozmowy z abp. Adrianem Galbasem, ordynariuszem wiernych Kościołów wschodnich w Polsce niemających ordynariusza własnego Kościoła, a także z innymi biskupami. Spotka się z ormiańskimi klerykami, studiującymi w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie. Odwiedzi Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w Warszawie (przy ul. Świętojerskiej 12), i znajdujące się w niej muzeum, które gromadzi ormiańską bogatą spuściznę z dawnej Ormiańskokatolickiej Archidiecezji Lwowskiej. 

>>> Warszawa: „Dziękujemy za nadzieję”. 1 czerwca XVIII Święto Dziękczynienia

Jako biskup Ordynariatu Europy Wschodniej dla Ormian katolików, z siedzibą w Giumri w Armenii (2011-2021), przyszły patriarcha kilkakrotnie przebywał w Polsce, by przewodniczyć ważnym uroczystościom ormiańskim w Warszawie, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Zamościu. Zawsze wspomagał Kościół katolicki obrządku ormiańskiego w Polsce.

Raphaël Minassian urodził się 24 listopada 1946 roku w Bejrucie w rodzinie ormiańskokatolickiej. Po nauce w seminarium patriarszym w Bzommarze koło Bejrutu w latach 1958-1967 kształcił się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (1967-1973) i równolegle chodził na kursy psychopedagogki na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim. 24 czerwca 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie jako członek Instytutu Duchowieństwa Patriarszego w Bzommarze (ICPB). Do 1982 roku posługiwał duszpastersko przy katedrze patriarszej w Bejrucie, następnie przez dwa lata był sekretarzem ówczesnego patriarchy Jana Piotra XVIII Kaspariana, a w latach 1983-1986 kierował też parafią Świętego Krzyża w wiosce Zalka (na wschód od stolicy kraju). W latach 1975-1989 był sędzią sądu Kościoła ormiańskokatolickiego w Bejrucie. Równolegle do tych obowiązków od 1985 roku wykładał liturgikę ormiańską na Katolickim Uniwersytecie Ducha Świętego w Kasliku (na północ od Bejrutu). W 1989 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie początkowo był proboszczem parafii ormiańskokatolickiej w Nowym Jorku a od 2003 roku posługiwał jako duszpasterz dla swych wiernych w Kalifornii, Arizonie i Newadzie. W 2004 roku wrócił do Libanu, gdzie przy pomocy włoskiej zorganizował stację telewizyjną Telepace Armenia i został jej dyrektorem.

Na tym stanowisku zastało go powołanie 2 września 2005 roku na patriarszego egzarchę Jerozolimy i Ammanu oraz Palestyny. 24 czerwca 2011 roku mianowano go biskupem (Benedykt XVI nadał mu tytuł arcybiskupa tytularnego Cezarei Kapadockiej) dla katolików ormiańskich w Europie Wschodniej, a sakry udzielił mu 16 lipca tegoż roku ówczesny patriarcha ormiańskokatolicki Nerses Piotr XIX Tarmouni. 25 czerwca 2016 roku gościł on w swej katedrze w Giumri papieża Franciszka, który w tym czasie odwiedzał Armenię. 23 września 2021 roku Synod Biskupów wybrał abp. Minassiana na nowego patriarchę Cylicji – zwierzchnika tego wschodniego Kościoła katolickiego. Przyjął on imiona Rafał Piotr (Raphaël Bedros) XXI. Franciszek potwierdził ten wybór, jak tego wymagają przepisy Kościołów wschodnich.

>>> Warszawa: bp Wiesław Lechowicz przewodniczył Mszy św. w intencji Straży Granicznej

Ormiański Kościół Katolicki skupia około 800 tys. wiernych na całym świecie, głównie w Europie Środkowej i Południowej, a także w Ameryce Północnej i Południowej i na Bliskim Wschodzie. W samej Armenii katolicy obrządku ormiańskiego stanowią 9 proc. z niemal 3 mln mieszkańców kraju i jest ich 280 tysięcy.

Próby unii wyznawców starożytnego Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego z Rzymem podejmowano kilkakrotnie. Pierwsza, w Cylicji (dzisiejsza południowo-wschodnia Turcja), trwała od 1195 do 1375 roku, druga, zawarta w 1439 roku na Soborze Florenckim, objęła niewielką liczbę wiernych. Dopiero w połowie XVII wieku na ziemiach polskich udało się pozyskać dla tej idei większość mieszkających w ówczesnej Rzeczypospolitej Ormian i tak powstał Kościół ormiańskokatolicki, którego ośrodkiem był Lwów. Katolicyzm ormiański nadal rozwijał się również w Imperium Osmańskim, gdzie w XVIII wieku zyskał rangę potwierdzonego przez papieża patriarchatu, z siedzibą w Bzommarze koło Bejrutu. Dla podkreślenia swych związków z Rzymem ormiańskokatoliccy patriarchowie Cylicji do swego imienia dodają drugie imię Piotr (Bedros) z kolejnym numerem.

W Polsce katolicy obrządku ormiańskiego podlegają ordynariuszowi dla wiernych Kościołów wschodnich w Polsce, niemających ordynariusza własnego Kościoła sui iuris. Od 8 marca br. jest nim abp Adrian Galbas, metropolita warszawski. Od 2009 roku w ramach ordynariatu istnieją trzy ormiańskokatolickie parafie terytorialne: północna, której siedzibą jest kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku, przy ul. Żabi Kruk 3; centralna pw. św. Grzegorza z Nareku, której siedzibą jest kościół rektorski Res Sacra Miser w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 62; i południowa pw. św. Grzegorza Oświeciciela, której siedzibą jest kościół pw. Świętej Trójcy w Gliwicach, przy ul. Mikołowskiej 2. Mają one dwóch duszpasterzy: ks. prof. Józefa Naumowicza (duszpasterz parafii centralnej i administrator parafii południowej) oraz ks. prałata Cezarego Annusewicza (proboszcz parafii północnej). Istnieją również podległe im placówki duszpasterskie w Klebarku Wielkim, Krakowie, Oławie, Rzeszowie i Wrocławiu. Liczbę wiernych Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego w Polsce szacuje się na 670.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze