Warszawa: obchody Światowego Dnia Chorych na Trąd odbędą się 28 stycznia
W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony przez Raoula Follereau. W intencji osób chorych na trąd i ich opiekunów w katedrze warszawsko-praskiej odbędzie się msza św. Po niej zaplanowane jest spotkanie z przedstawicielami Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya.
Przypadający w niedzielę Światowy Dzień Trędowatych jest okazją do przypomnienia, że w najuboższych rejonach Ziemi nadal żyją i cierpią ludzie dotknięci jedną z najstarszych znanych ludzkości chorób zakaźnych.
W ich intencji, z inicjatywy Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya, o godz. 12.30 odbędzie się msza św. w katedrze warszawsko-praskiej. Po liturgii w podziemiach świątyni zaplanowane jest spotkanie przy filiżance indyjskiej herbaty. Gościem specjalnym będzie ks. Rahul Philips, były dyrektor Ośrodka Jeevodaya w Indiach – poinformował Sekretariat Misyjny Jeevodaya.
>>> Dr Helena Pyz: trąd nie jest wyrokiem
Ośrodek rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach w stanie Chhattisgarh obejmującym 146,4 tys. km kw. założył w 1969 r. pallotyn ks. Adam Wiśniewski. Od 1989 chorym pomaga polska misjonarka dr Helena Pyz, przez miejscowych nazywana Mami (Mama).
W ośrodku na stałe mieszka około 120 osób. Są to całe rodziny, osoby samotne. W internatach mieszka ok. 250 dzieci w wieku od 5 lat do wieku studenckiego (były takie lata, że liczba ta przewyższała 400 dzieci).
Na świecie jest ponad 3 mln chorych na trąd. Co roku notuje się ponad 210 tys. nowych przypadków zachorowań w Indiach, Chinach, Brazylii i w Afryce.
W Indiach żyje 75 proc. wszystkich trędowatych. Wśród przyczyn takiej liczby chorych są podziały społeczne i ekonomiczne oraz duże zagęszczenie ludności. Choroba najczęściej dotyka osoby niedożywione i osłabione.
>>> Przesłanie papieża na temat trądu: zarażonych należy traktować w pełni jako osoby
Trąd może być wyleczony antybiotykami. Terapia trwa od 6 do 12 miesięcy, zależnie od stopnia rozwoju choroby. Wczesne wykrycie i leczenie sprawia, że choroba nie powoduje widocznych okaleczeń, które są w hinduskim społeczeństwie stygmatyzującym piętnem.
Światowy Dzień Trędowatych zainicjował w 1954 r. Raoul Follereau, francuski podróżnik i pisarz zaangażowany w pomoc chorym na trąd. W Indiach obchodzony jest 30 stycznia, w dniu śmierci Mahatmy Gandhiego.
W Polsce pracę doktor Heleny Pyz wspierają Sekretariat Misyjny Jeevodaya i Fundacja Heleny Pyz „Świt Życia”. Ośrodek utrzymuje się wyłącznie ze wsparcia finansowego darczyńców i dzięki akcji Adopcja Serca.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |