Rafał Trzaskowski, fot. PAP/Piotr Nowak

Warszawa pierwszym miastem, które ściąga krzyże w urzędach

Warszawski ratusz podkreśla, że przestrzenie urzędu są miejscami neutralnymi religijnie. „Nikt nie chce tu walczyć z tradycją” – zapewnia rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Monika Beuth, odnosząc się do informacji medialnych, że Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie.

W czwartek „Gazeta Wyborcza”, powołując się wewnętrzne rozporządzenie podpisane przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, napisała, że „Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach”.

„Prezydent zawsze mówił, że urząd powinien być miejscem świeckim, ale nikt nie chce tu walczyć z tradycją” – powiedziała PAP w czwartek rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Monika Beuth.

>>> Dziwne „imiona” krzyża 

Zwróciła uwagę, że miasto wielokrotnie organizowało obchody, uroczystości, których elementem była msza święta. Jako przykład wskazała np. obchody Powstania Warszawskiego. „Czym innym jest natomiast sam urząd” – zauważyła Beuth.

Podkreśliła, że „każdy pracownik urzędu ma prawo używać symboli religijnych, zgodnie ze swoimi przekonaniami”. Jak zaznaczyła, „standardy tego nie zakazują, nie ma w nich w ogóle mowy o żadnym zakazie”.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rzeczniczka warszawskiego ratusza poinformowała, że „standardy mówią jedynie o neutralności urzędu, jako instytucji”. „Odnoszą się wyłącznie do przestrzeni dostępnych dla osób z zewnątrz. Są zbiorem 16 zaleceń, które mają na celu zapewnienie wzajemnego szacunku, przeciwdziałanie dyskryminacji i sprawienie, by każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Warszawy mógł w takim samym stopniu korzystać z miejskich usług” – wyjaśniła rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza.

Zgodnie z przyjętymi standardami, przekazanymi w czwartek PAP, „przestrzenie urzędu są miejscami neutralnymi religijnie”, a „dbanie o równe traktowanie jest zasadą horyzontalną ujętą we wszystkich dokumentach programujących rozwój m.st. Warszawy (strategii, politykach i programach) oraz wszystkich innych standardach i wytycznych obowiązujących w urzędzie”.

Zaznaczono, że „każda osoba pracująca w urzędzie zna i stosuje zapisy obowiązujących w urzędzie dokumentów dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji, równego traktowania i poszanowania różnorodności. Ponadto, „w zamówieniach publicznych oraz otwartych konkursach ofert na realizację zadań publicznych m.st. Warszawa stosuje zapisy o przeciwdziałaniu dyskryminacji”.

Zgodnie z przepisami wewnętrznymi, każda osoba mieszkająca w Warszawie oraz pracująca w urzędzie „może zgłosić naruszenie standardów, którego była świadkiem/nią lub które dotknęło ją bezpośrednio ze strony przedstawicieli lub przedstawicielek miejskich instytucji”.

Z dokumentu wynika również, że „w urzędzie funkcjonuje system monitorowania realizacji standardów równego traktowania”, a pełnomocnik ds. równego traktowania przygotowuje raport z wyników monitoringu i koordynuje wdrażanie niezbędnych zmian”. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze