Warszawa: poświęcono odnowioną kaplicę Katyńską w bazylice św. Krzyża
Biskup polowy WP Wiesław Lechowicz przewodniczył w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie mszy św., podczas której poświęcona została odnowiona kaplica Katyńska. W homilii bp Lechowicz podkreślał, że prawda o zbrodni katyńskiej mimo upływu lat wciąż wpływa na naszą świadomość i teraźniejszość. Podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w odnowienie Kaplicy Katyńskiej.
>>> Cała Polska będzie modliła się za papieża Franciszka
– Większość naszych rodaków, ginących w sowieckich obozach wierzyła w Boga, mimo, że czasami było im bardzo trudno wierzyć. Ta wiara dodawała im sił duchowych i pozwalała przetrwać najgorsze katusze, nie wyłączając śmiertelnego strzału w tył głowy – powiedział. Dodał, że zarówno wiarę w Boga, jaki i miłość do ojczyzny starano się wyrugować z serc i umysłów polskich oficerów.
Zdaniem bp. Lechowicza do polskich oficerów odnieść można słowa Jezusa wypowiedziane do uczniów podczas przemienienia na górze Tabor: „Wstańcie, nie lękajcie się” (Mt 17, 8). – Postawa stojąca jest znakiem honoru, godności, czci i odwagi. W takiej właśnie postawie, nie fizycznej, ale duchowej ginęli Polacy z rąk sowieckich. Z honorem, z całą godnością i odwagą, właściwą Polakowi i uczniowi Jezusa – powiedział.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że poświęcona kaplica pozostanie znakiem pamięci. – Mam nadzieję, że będzie lekcją dla nas i dla przyszłych pokoleń Polaków. Tylko wtedy dochowamy wierności naszej wierze w jedynego Boga i miłości wobec naszej ojczyzny, kiedy na co dzień będziemy posłuszni tym trzem wezwaniom. Wyjdź ze swego egoizmu, ze strefy komfortu, z tzw. świętego spokoju. Weź udział w trudach i przeciwnościach celem obrony największych wartości, celem pozostania wiernym samemu sobie. Wstań, nie lękaj się, bądź wierny swojemu sumieniu, Bogu i ojczyźnie niezależnie od okoliczności i dominujących mód – powiedział.
Kaplica Katyńska powstała wkrótce po zmianach ustrojowych w 1989 r. według projektu prof. Bogusława Smyrskiego. Została konsekrowana 27 kwietnia 1990 r. przez ks. inf. Zdzisława Króla, kanclerza kurii warszawskiej i kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej. W kaplicy umieszczono urny wykonane z łusek pocisków artyleryjskich z II wojny światowej, z ziemią z miejsc kaźni i pochówków ofiar zbrodni Sowietów na tysiącach jeńców polskich w 1940 r. oraz napisy ich upamiętniające. Na tablicach upamiętniono także osoby związane z upowszechnieniem wiedzy na temat zbrodni katyńskiej oraz ofiary tragedii smoleńskiej.
Głównym elementem kaplicy jest spiżowy wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem autorstwa rzeźbiarza Adama Myjaka, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kaplica zamknięta jest żelazną kratą imitującą drut kolczasty. Z woli papieża św. Jana Pawła II kaplica Katyńska przekształcona została w Sanktuarium Katyńskie. W 2022 r. doczekała się modernizacji i odnowienia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |