fot. EPA/ZOLTAN BALOGH

Warszawa: relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej u chorych na Covid-19 w Szpitalu Zakaźnym

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Szpital Zakaźny w Warszawie jest pierwszym szpitalem w stolicy posiadającym relikwie błogosławionej pielęgniarki, która swoje życie oddała służbie chorym i Panu Bogu – mówi kapelan placówki, o. Łukasz Baran CSsR. Szpital został przekształcony w jednostkę, która zajmuje się głównie hospitalizacją osób zarażonych Covid-19. W tej trudnej sytuacji, z jaką musi mierzyć się personel medyczny, orędownictwo i przykład życia bł. Hanny Chrzanowskiej są cenną pomocą w codziennej służbie chorym.

Podczas mszy świętej 12 lipca do kaplicy szpitalnej pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, znajdującej się na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, zostały wprowadzone relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki. Na uroczystości był obecny personel medyczny szpitala, który z radością przywitał relikwie patronki pielęgniarek w murach swojego szpitala. Warto także wspomnieć, że relikwiarz i relikwiarium (tron na relikwie) zostały ufundowany przez personel medyczny szpitala. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kapelan szpitala o. Łukasz Baran.

>>> Zmarłe na Covid-19 pielęgniarki zostaną wyróżnione

PAP/Tomasz Gzell

Bł. Hanna Chrzanowska (ur. 1902 r. w Warszawie) była pielęgniarką, działaczką charytatywną i pedagogiem. Prowadziła wykłady dla pielęgniarek, przygotowywała dla nich programy szkolne. Znana jest jako pionierka pielęgniarstwa domowego. Zaangażowała się też w organizowanie opieki pielęgniarskiej w czasie II wojny światowej. W latach 1929-39 redagowała miesięcznik „Pielęgniarka Polska” – pierwsze w Polsce czasopismo zawodowe dla pielęgniarek.

>>> Franciszek na Dzień Ubogich: ubóstwo ma wiele twarzy, w każdej możemy spotkać Jezusa

W trudnych, komunistycznych czasach była osobą wielkiej wiary, organizowała opiekę religijną nie tylko dla chorych, ale i dni skupienia, refleksji czy wyjazdy pielgrzymkowe dla pielęgniarek. Zmarła w opinii świętości w 1973 r. w Krakowie. Bł. Hanna Chrzanowska jest świadkiem – szczególnie dla pielęgniarek i lekarzy – jak pochylać się nad chorym człowiekiem, jak pomagać leczyć ciało i nie zapominać o duszy człowieka. Została beatyfikowana przez papieża Franciszka w 2018 r.

Wojewódzki Szpital Zakaźny na warszawskiej Woli, w którym od wielu lat posługę duszpasterską pełnią redemptoryści z klasztoru przy ul. Karolkowej, specjalizuje się w leczeniu chorób zakaźnych. Jest to czołowy ośrodek medyczny w zakresie chorób zakaźnych nie tylko w kraju, ale również w Europie.

Zobacz także
Wasze komentarze