Zdj poglądowe, fot. Pixabay/ Denny Muller

Warszawa: rozpoczyna się Festiwal „Organy Archikatedry”

Już w najbliższą niedzielę 7 lipca rozpocznie się XXXI Międzynarodowy Festiwal „Organy Archikatedry”, jedna z najstarszych cyklicznych imprez w stolicy. W kolejne letnie niedziele będzie można posłuchać muzyki organowej w wykonaniu najlepszych europejskich wirtuozów. – Piękne, sakralne wnętrze, najlepsi kompozytorzy, doskonali wykonawcy i wspaniałe katedralne organy – wszystko to gwarantuje wysoki poziom naszego festiwalu – mówi Przemysław Kapituła, kierownik artystyczny wydarzenia.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” zaliczany jest do najważniejszych warszawskich festiwali i liczących się festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r. z inicjatywy organisty Przemysława Kapituły, który niezmiennie od 31 lat jest kierownikiem artystycznym festiwalu.

Koncerty odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska) na Starym Mieście w Warszawie.

– Festiwal od wielu lat ma niezmienną formułę: 12 koncertów zawsze w niedziele, w tym roku do 22 września, zawsze o tej samej popołudniowej godzinie. Nawet plakat festiwalu, który zaprojektował Andrzej Chojecki jest taki sam, zmieniają się tylko kolory i informacje. Cieszę się też, że frekwencja dopisuje, w zeszłym roku była fantastyczna – mówi Przemysław Kapituła, organizator wydarzenia.

>>> Warszawa: trwa kurs propedeutyczny dla duszpasterzy polonijnych. Pośród nich jest także oblat [+GALERIA]

Festiwal zainauguruje 7 lipca o godz. 16.00 włoski organista Giampaolo Di Rosa, który zagra dwie sonaty – nr 7 Wolfganga Amadeusza Mozarta i nr 17 Ludwiga van Beethovena, obie w swojej transkrypcji na organy, oraz własne „Improwizacje”.

– Wirtuoz obdarzony jest fenomenalną techniką i ogromną muzykalnością. Posiada aż siedem dyplomów akademickich. Jego grę docenia się na całym świecie. Świetnie improwizuje, wykorzystując mocną rytmikę, pełną agresywnych rytmów, co na naszych organach daje wspaniałe efekty – zapowiada Przemysław Kapituła.

Giampaolo Di Rosa wielokrotnie koncertował w Polsce. Jest dobrze znany warszawskiej publiczności i bardzo przez nią lubiany. Na co dzień jest związany z portugalskim kościołem w Rzymie – św. Antoniego na Polu Marsowym (Chiesa di Sant’Antonio dei Portoghesi), często koncertuje też w Hiszpanii i Portugalii. Jego repertuar obejmuje każdą epokę historyczną, a także improwizacje, własne kompozycje i transkrypcje na organy oraz kompletne cykle kilku kompozytorów, w tym Jana Sebastiana Bacha.

Artyści zagrają na organach zbudowanych w warszawskiej katedrze w 1987 r. przez renomowaną niemiecką firmę Eule. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego; liczba piszczałek wynosi 4301, a największa z nich waży ok. 100 kg. Doskonale dopasowany jest do wnętrza świątyni, dzięki czemu posiada znakomite brzmienie.

Wśród wykonawców usłyszymy reprezentantów: Hiszpanii, Włoch, Finlandii, Słowacji i Polski.

– Piękne, sakralne wnętrze, najlepsi kompozytorzy, doskonali wykonawcy i wspaniałe katedralne organy – wszystko to gwarantuje wysoki poziom naszego festiwalu – zaprasza Przemysław Kapituła.

W ramach festiwalu po raz 25. zostanie przyznana nagroda „Srebrna Piszczałka”. W tym roku został nią nagrodzony krakowski organista i profesor Mieczysław Tuleja. Artysta został wyróżniony przez przewodniczącego Episkopatu Polski za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. Wręczenie nagrody – 18 sierpnia podczas koncertu.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej”.

Więcej informacji o koncertach i biletach można znaleźć na stronie: kapitula.org.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze