Fot. Facebook/archidiecezja warszawska

Warszawa: usiądź na ławeczce obok „Bezdomnego Jezusa”

Rzeźba kanadyjskiego artysty Timothy’ego Schmalza „Bezdomny Jezus” stanęła przed kościołem ojców kapucynów na ul. Miodowej w Warszawie – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Podobne rzeźby tego artysty są w Watykanie, Dublinie, Waszyngtonie, Singapurze, Nowym Jorku, Glasgow, Antwerpii, Manchesterze i w Madrycie. W sumie jest to ponad 100 miejsc na świecie – poinformowali autorzy komunikatu. Dodali, że „Bezdomny Jezus” nawiązuje do fragmentu Ewangelii według św. Mateusza „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” a miejsce, gdzie można go zobaczyć mieszkańcom stolicy, kojarzy się z posługą braci kapucynów i z pomocą udzielaną osobom bezdomnym i będącym w potrzebie. „Rzeźba przedstawia postać bezdomnego, leżącą na ławce, zawiniętą szczelnie w płaszcz. Spod płaszcza wystają jedynie stopy, noszące ślady ran po ukrzyżowaniu” – czytamy w komunikacie.

>>> Hiszpania: w miastach żyje ponad 40 tys. bezdomnych

„Celem takiego ujęcia tematu jest sprowokowanie patrzącego do refleksji i wywołanie uczucia empatii w stosunku do spotykanych na ulicach ludzi biednych i bezdomnych, owych najmniejszych, o których mówi Zbawiciel” – wyjaśnili autorzy komunikatu. „Rzeźba zachęca do dostrzeżenia w nich nie wykluczonych ze społeczeństwa, traktowanych najczęściej z lekceważeniem, a nawet z pogardą, jako tych, którzy sami wybrali swój los, ale ludzi, którzy popadli w nieszczęście, w którym zabrakło im siły, a często także wsparcia i pomocy ze strony bliźnich. Słowa »Oto Człowiek« dobrze oddałyby tutaj zarówno ideę, że człowiek pozostaje człowiekiem w każdej swojej kondycji, w każdym położeniu, jak i przesłanie, że w każdym – także sponiewieranym człowieku – Jezus jest obecny” – podkreślili autorzy.

>>> Lekarze i strażnicy nadziei: opatrują rany bezdomnym

Poinformowali, że projekt zainstalowania w Warszawie rzeźby z „Bezdomnym Jezusem” powstał około 3 lat temu. Propozycja przyszła z Kanady ze środowiska zakonu maltańskiego. Koordynację i realizację projektu wziął na siebie Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, będący krajowym związkiem Szpitalniczego Zakonu Maltańskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze