Warszawa: wielkopostne pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych
Od Środy Popielcowej w stolicy zacznie się wielkopostne pielgrzymowanie do 40 kościołów stacyjnych stolicy. Zaczerpnięta z Rzymu tradycja z IV w. od pięciu lat żywa jest też w Warszawie – poinformowało w czwartek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
Na każdy dzień Wielkiego Postu wyznaczone są konkretne świątynie. „To przestrzeń modlitwy dla tych mieszkańców Warszawy, którzy szukają czegoś więcej” – podkreśla kard. Kazimierz Nycz.
Kościoły stacyjne, łącznie 40 (tyle, ile jest dni Wielkiego Postu), wyznaczone są w dwóch warszawskich diecezjach – 25 w archidiecezji warszawskiej i 15 w warszawsko-praskiej. Wybrano kościoły o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta. Każdego dnia Wielkiego Postu stacją staje się inna świątynia.
Będą otwarte od godz. 6.00 do 21.00. Przez cały dzień można się w nich spowiadać, do 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu, o 12.00 Anioł Pański, o 15.00 Koronka miłosierdzia bądź Droga Krzyżowa, o 19.00 Gorzkie żale. Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie msza święta o godz. 20.00.
Godziny niektórych nabożeństw mogą być w niektórych kościołach inne, np. w niedziele. W Środę Popielcową 6 marca o godz. 20.00 w Świątyni Opatrzności Bożej mszy św. inaugurującej tegoroczny cykl będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w Rzymie. W poszczególne dni Wielkiego Postu wierni spotykali się – i spotykają – każdego dnia w innym kościele – na specjalnej liturgii. Do dziś najbardziej wymownym znakiem w Rzymie jest pierwszy kościół stacyjny w Środę Popielcową – bazylika św. Sabiny na Awentynie. Przeważnie tam papież odprawia mszę św. rozpoczynającą Wielki Post i posypuje głowy wiernych popiołem.
Zwyczaj codziennego nawiedzania kościołów stacyjnych jest w Wiecznym Mieście bardzo żywy. Jemu poświęciła wydaną przed pięcioma laty książkę „Rzymskie pasje” była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka. Książka ta była inspiracją dla warszawskiej inicjatywy kościołów stacyjnych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |