Fot. pixabay

Warszawa: Wspólna Radość Tory pod hasłem „Horyzontem wojny jest pokój”

Pod hasłem „Horyzontem wojny jest pokój” spotkają się chrześcijanie i Żydzi w ramach unikalnej w skali światowej inicjatywy „Wspólna Radość Tory”, na którą zaprasza Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Wydarzenie odbywa się w niedzielę po święcie Simchat Tora – Radość Tory, czyli w tym roku w 27 października o 18.00, w warszawskim kościele środowisk twórczych przy Placu Teatralnym.

Spotkania w duchu modlitwy wokół Biblii odbywają się od 1992 r., w tym roku więc wspólne świętowanie odbędzie się już po raz trzydziesty drugi.

– W tym roku pragniemy proklamować wspólną „radość Tory” z udziałem i Żydów, i chrześcijan, w katolickim kościele Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Warszawie. Jest to bezprecedensowa – w skali światowej – uroczystość stworzona przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów, aby wspólnie celebrować słowo Boże nazywane przez naszych żydowskich partnerów dialogu, Torą. Zarówno Żydzi jak i chrześcijanie celebrują, studiują i inspirują się tymi tekstami, aby tam znaleźć siłę i wskazówki jak budować ten świat według Bożych zasad, tak aby był światem pokoju, miłości i sprawiedliwości. W tym roku wybraliśmy temat „Horyzontem wojny jest pokój”, bo w tak trudnej sytuacji, która panuje w tak wielu miejscach na świecie, a szczególnie w Ziemi Świętej, musimy szukać źródeł nadziei, które pchną do działania na rzecz pokoju – mówi w rozmowie z KAI s. dr Katarzyna Kowalska NDS, współprzewodnicząca Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Program spotkania od lat realizowany jest według podobnego schematu – po wprowadzeniach gospodarza miejsca, ks. Grzegorza Michalczyka, a także współprzewodniczących Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów – prof. Stanisława Krajewskiego i s. Katarzyny Kowalskiej, będzie miało miejsce wspólne śpiewanie Psalmów.

Następnie po hebrajsku i polsku odczytany zostanie fragment Tory (Rdz 14), do którego komentarze wygłoszą ze strony żydowskiej Stanisław Krajewski (profesor filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów od jej powstania w roku 1990), a ze strony chrześcijańskiej ks. Ewa Józwiak (duchowna Kościoła ewangelicko-reformowanego, działaczka ekumeniczna, teolożka, dziennikarka i redaktorka).

Następnie, wyjątkowo zamiast tradycyjnego świadectwa zaangażowania w dialog, nastąpi Upamiętnienie Alexa Dancyga, Człowieka Pojednania. Wspomnieniami podzielą się Karolina Przewrocka-Aderet, ks. Wiesław Dawidowski, OSA i Agnieszka Kocur-Smoleń. Gościem specjalnym będzie Yuval Dancyg, syn Alexa Dancyga. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube warszawskiego Duszpasterstwa Środowisk Twórczych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze