Warszawska Pielgrzymka Akademicka pójdzie na Jasną Górę z relikwiami Jana Pawła II
Z relikwiami św. Jana Pawła II wyjdzie 6 sierpnia na pątniczy szlak na Jasną Górę 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup „17” pod hasłem „Chrystus drogą Kościoła”. Tegoroczne rozważania będą oparte na adhortacji papieża Franciszka „Christus vivit” – powiedział kierownik pielgrzymki, pallotyn ks. Marcin Przywara SAC.
Zgodnie z tradycją, 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup „17” wyruszy 6 sierpnia sprzed kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, gdzie o godz. 5.30 jest modlitwa poranna i nabożeństwo posłania. W mszy św. pątnicy będą uczestniczyć w Świątyni Opatrzności Bożej. Na zakończenie słowo skieruje do nich metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz – powiedział ks. Marcin Przywara SAC.
Poinformował, że „w tym roku pielgrzymi będą nieśli ze sobą relikwie św. Jana Pawła II. „Chcemy poprzez ten znak dać jasny sygnał, że mimo zarzutów stawianych w tym roku w mediach w Polsce papieżowi, uznajemy jego autorytet – powiedział kierownik pielgrzymki. Zaznaczył, że „nauczanie a przede wszystkim świadectwo życia papieża – nacechowane szacunkiem i bliskością wobec drugiego człowieka – może być, zwłaszcza dla młodego pokolenia, ważnym punktem odniesienia”.
>>> 6 sierpnia wyruszy na Jasną Górę 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza nazywana „pielgrzymką matką”
„Za wstawiennictwem Jana Pawła II będziemy polecać Bogu naszą ojczyznę, rodziny oraz prosić Boga o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego” – dodał.
Konferencje i rozważania poszczególnych dni pielgrzymki będą opierały się na tekście posynodalnej adhortacji apostolskiej papieża Franciszka do młodych i całego ludu Bożego „Christus vivit” (25 marca 2019 r.). „Wśród podjętych zagadnień będzie m.in. kwestia budowania relacji, stosunek do Kościoła, sakramentów, zwłaszcza eucharystii, czy temat rozeznawania powołania. Będziemy starali się odczytywać poszczególne rozdziały dokumentu w kontekście tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie” – zapowiedział ks. Przywara.
W ramach Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup „17” idzie 13 grup. Tworzą one cztery legiony określone różnymi kolorami – czerwone, żółte, zielone, błękitne. Na trasie pielgrzymki zdarza się, że dany legion idzie do następnego postoju inną drogą, aby wędrowanie było jak najbardziej komfortowe dla pątników.
„Obok księży pallotynów poszczególne grupy prowadzą także salezjanie, chrystusowcy, misjonarze Krwi Chrystusa czy kanonicy regularni, co nadaje im konkretny rys duchowy. W barwach np. dawnej flagi rwandyjskiej, czyli czerwono-żółto-zielonym, idą pątnicy ofiarujący swój trud za misje i misjonarzy” – powiedział kierownik pielgrzymki. Dodał, że są także grupy, których przewodnikami są księża diecezjalni, w których podążają na Jasną Górę pielgrzymi z konkretnych miast, np. ze Szczecina, Kobyłki a nawet z Częstochowy (60-100 osób).
Ks. Przywara zwrócił uwagę, że „mimo zmian cywilizacyjnych, z roku na rok, obserwowany jest wzrost liczby pątników”. „W tym roku spodziewamy się ponad 1,5 tys. osób” – powiedział.
Zaznaczył, że większość uczestników WPP Grup „17” stanowią ludzie młodzi, choć są także grupy, w których pielgrzymują byli studenci, dziś idący ze swoimi dziećmi, a nawet wnukami”.
„W ciągu ostatnich dwóch lat pojawiło się także wielu młodych, którzy po raz pierwszy w życiu zdecydowali się na pielgrzymkę” – dodał.
Zwrócił uwagę, że w ostatnich latach zmienia się motywacja wśród pątników. „Jest spore grono osób, które wyruszają na pątniczy szlak nie z pobudek religijnych, ale chcąc sprawdzić siebie czy przeżyć jakąś formę przygody” – powiedział pallotyn. Zastrzegł, że z kolejnymi dniami wielu z tych ludzi zmienia swoje spojrzenia na życie, Boga czy drugiego człowieka.
„Pielgrzymka zawsze związana jest z jakimś trudem i wyrzeczeniem, które odzierają nas z masek, które na co dzień zakładamy, udając kogoś, kim nie jesteśmy. Pojawia się wówczas szansa na nawiązanie szczerych, głębszych relacji, których wszyscy potrzebujemy w codzienności” – powiedział zakonnik.
Wspomniał, że cenne są także spotkania z gospodarzami, przyjmującymi rokrocznie pielgrzymów. „Niektórzy cały rok oczekują na ten jeden dzień, kiedy przyjdziemy, aby nas ugościć, podzielić się doświadczeniami ostatnich miesięcy oraz powierzyć nam swoje intencje” – wspomina ks. Przywara.
W tym roku jest również możliwość zapisania się na pielgrzymkę w niepełnym wymiarze. W dniach 3-5 sierpnia można to zrobić bezpośrednio u organizatorów przy kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, bądź przez Internet na stronie pielgrzymki – poinformowali organizatorzy.
Na Jasną Górę pątnicy wejdą po południu 14 sierpnia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |