fot. cathopic/chollak

Warszawskie kościoły stacyjne zapraszają na msze święte w Wielkim Poście

Już od dziewięciu lat mieszkańcy Warszawy praktykują w Wielkim Poście dawną tradycję pielgrzymowania do wielkopostnych kościołów stacyjnych. Początek tegorocznej edycji w Środę Popielcową, 22 lutego, w Świątyni Opatrzności Bożej. O godz. 20.00 kard. Kazimierz Nycz będzie właśnie tam przewodniczył Mszy świętej z obrzędem posypania głów popiołem.

Kościoły stacyjne to wspólne dzieło obu warszawskich diecezji. 40 kościołów na terenie Warszawy będzie w Wielkim Poście miejscem pielgrzymek indywidualnych lub małych grup. Wyznaczony na dany dzień wielkopostny kościół stacyjny będzie otwarty przez cały dzień.

Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie Msza święta sprawowana o godz. 20.00 w parafiach archidiecezji warszawskiej oraz o godz. 18:00 – w diecezji warszawsko-praskiej.

>>> Meksykański franciszkanin: w Wielki Post świeccy wychodzą na ulice, by zapraszać ludzi do kościoła

Ponadto, w kościele stacyjnym będzie można się wyspowiadać, wziąć udział w adoracji oraz nabożeństwach wielkopostnych, aby przygotować się do obchodów tej największej tajemnicy chrześcijaństwa, jaką jest misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego.

Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych potrwa do Niedzieli Palmowej 2 kwietnia. Ostatnim jej etapem będzie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

W obu diecezjach wybrano czterdzieści świątyń, tyle ile jest dni Wielkiego Postu: 25 kościołów z archidiecezji warszawskiej i 15 z diecezji warszawsko-praskiej. Wybrano kościoły o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta. Każdy kościół jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, co roku tego samego. Każdego dnia w wyznaczonym kościele stacyjnym realizowany będzie ramowy program.

>>> Archidiecezja Poznańska: opublikowano wskazania pasterskie na Wielki Post

Kościół stacyjny będzie otwarty od godz 6.00 do godz 21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi, do godz. 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Ponadto o godz. 12.00 odbędzie się modlitwa Anioł Pański i różaniec, o 15.00 Koronka do Miłosierdzia lub Droga Krzyżowa, a o 19.00 Gorzkie Żale.

Czasami parafie modyfikują ten program, dostosowując go do swoich realiów, dlatego warto wcześniej sprawdzić plan dnia w danym kościele stacyjnym np. w internecie. Godziny niektórych nabożeństw mogą być też inne np. w niedziele.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze