epa05648318 A handout picture provided by the Vatican newspaper L’Osservatore Romano shows Pope Francis (L) as he attends for the audience to the young people of Italian Civil Service, in Paul VI Hall, Vatican City, 26 November 2016. EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Watykan: na 80. urodziny Franciszka ukaże się pocztówka

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Z okazji przypadających 17 grudnia 80. urodzin papieża Franciszka watykański Urząd Filatelistyczny i Numizmatyczny przygotowuje specjalną kartę pocztową ze znaczkiem i okolicznościową pieczątką.

Przedstawia on jubilata w geście błogosławieństwa na tle figury Matki Bożej z Luján – patronki Argentyny. Za papieżem umieszczono fragment ołtarza z bazyliki św. Piotra, symbolizującej urząd papieski. Autorem kompozycji jest współczesny malarz hiszpański Raúl Berzosa, specjalizujący się szczególnie w sztuce sakralnej, a zwłaszcza w tematyce biblijnej.

Całostka filatelistyczna, przygotowana z okazji 80. rocznicy urodzin Ojca Świętego, przedstawia – jak podkreślono w nocie Urzędu Filatelistycznego i Numizmatycznego – bardzo realistycznie, ale też symbolicznie, Franciszka udzielającego błogosławieństwa. Po jego prawej ręce znajduje się wizerunek Maryi Panny z sanktuarium w Luján – patronki Argentyny – z której odchodzą promienie, rozświetlające twarz jubilata i cały obrazek. Za nim artysta umieścił niewielki fragment ołtarza z bazyliki św. Piotra, co ma symbolizować duchową władzę papieża jako głowy Kościoła katolickiego. Całość utrzymana jest w kolorach: błękitnym – maryjnym i biało-żółtym – papieskim.

Twórca projektu – Raúl Berzosa urodził się w Máladze 20 kwietnia 1979. Uczył się w szkołach prowadzonych przez braci szkolnych marystów. Malować zaczął już w wieku 13 lat. Na uniwersytecie w swym mieście rodzinnym uzyskał licencjat z historii sztuki.

Jego twórczość artystyczna obejmuje różne dziedziny: portrety, postacie ludzkie, morze, najbardziej jednak polubił tematykę religijną, w tym zwłaszcza biblijną – sceny ze Starego i Nowego Testamentu, zwykle dużego formatu, a także obrazy dla różnych bractw religijnych. Począwszy od 1996 uczestniczy w wielu wystawach zbiorowych w Hiszpanii i w innych krajach (m.in. Francja, USA), jest też zdobywcą licznych nagród krajowych i zagranicznych. Jego dzieła zdobią wiele kościołów w Hiszpanii (Málaga, Sewilla, Barcelona..) i za granicą (Stany Zjednoczone, Gwatemala, Włochy, Francja i inne kraje).

Współpracuje również z Watykanem, regularnie projektując np. okładki dla książeczek wydawanych z okazji różnych uroczystości kościelnych (np. beatyfikacje i kanonizacje, obchody ważnych świąt itp.) oraz na zamówienie Urzędu Filatelistycznego i Numizmatycznego.

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires w rodzinie imigrantów włoskich z Piemontu. Chociaż ukończył technikum chemiczne, ale wcześniej poczuł w sobie powołanie kapłańskie i wstąpił do seminarium duchownego, a następnie nowicjatu jezuitów. I w Towarzystwie Jezusowym przyjął święcenia kapłańskie 13 grudnia 1969, po czym był m.in. prowincjałem swego zakonu w Argentynie. 20 maja 1992 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires (sakrę nominat przyjął 27 czerwca tegoż roku), 3 czerwca 1997 – arcybiskupem koadiutorem stolicy a 28 lutego 1998 objął rządy w tej archidiecezji jako jej arcybiskup metropolita. Na konsystorzu 28 lutego 1998 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. 13 marca 2013 kard. Bergoglio został wybrany na papieża i przyjął imię Franciszek. Jest pierwszym biskupem Rzymu o tym imieniu i pierwszym jezuitą na tym urzędzie.

Watykan: na 80. urodziny Franciszka ukaże się pocztówka
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze