fot. unsplash/ noah buscher

Watykan angażuje się na rzecz celów klimatycznych

Watykan chce wykorzystać wszelkie dostępne mu środki, by działać na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia zgodnie z paryskim porozumieniem klimatycznym. Zapewnił o tym w imieniu papieża 8 listopada na szczycie klimatycznym w egipskim Szarm el-Szejch sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, podkreślając przy tym, że zobowiązanie to dotyczy przede wszystkim dwóch poziomów.

Z jednej strony małe Państwo Miasta Watykanu zobowiązało się, że do 2050 roku nie będzie już emitować dwutlenku węgla. Z drugiej strony Stolica Apostolska, a więc kierownictwo Kościoła katolickiego na świecie, chce działać na rzecz edukacji w sensie kompleksowej ekologii. Nie wystarczą tylko środki polityczne i techniczne. Muszą one być połączone z podejściem wychowawczym, które wspiera nowy styl życia i wzmacnia nowy rodzaj „przymierza między ludźmi a środowiskiem”.

>>> Kryzys klimatyczny to nie ideologia, to fakty

Odnosząc się do globalnych ruchów uchodźców, kard. Parolin powiedział: „Mamy moralny obowiązek działania, aby odpowiedzieć na coraz częstsze i poważne humanitarne skutki zmian klimatycznych lub im zapobiegać”. Zwrócił uwagę, że coraz więcej migrantów jest wysiedlanych w wyniku zmian klimatycznych i potrzebne tu są konkretne rozwiązania. Tam, gdzie nie ma na miejscu możliwości adaptacji, łagodzenia skutków lub wzmacniania odporności, należy uznać migrację jako „formę adaptacji” i stworzyć regularne szlaki przemieszczania się ludzi.

fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Mówca przestrzegł też stanowczo, żeby z powodu globalnych zawirowań nie dzielić świata na „niezrównoważone, izolowane bloki państw”. Teraźniejszość, to czas „solidarności międzynarodowej i międzypokoleniowej”, dlatego wola polityczna musi się „kierować świadomością, że albo wygrywamy razem, albo razem przegrywamy”. Należy przy tym brać pod uwagę nie tylko straty i szkody ekonomiczne, ale także „utratę dziedzictwa i kultur”, z których świat może się wiele nauczyć od ludów tubylczych.

>>> Papież: w kwestii ochrony klimatu czas się kończy

Przedstawiciel papieski podkreślił, że Stolica Apostolska, która jest podmiotem prawa międzynarodowego, w Szarm el-Szejch występuje po raz pierwszy jako współsygnatariusz zarówno Traktatu Paryskiego, jak i Ramowej Konwencji Klimatycznej. Do porozumienia, które weszło w życie w 2016 roku i jest wiążące w świetle prawa międzynarodowego, Stolica Apostolska formalnie przystąpiła 4 października 2022 roku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze