Watykan: arcybiskup Gänswein odszedł na urlop. Na czas nieokreślony
Według nieoficjalnych informacji papież Franciszek wysłał arcybiskupa Georga Gänsweina na urlop na czas nieokreślony. Jednocześnie prywatny sekretarz Benedykta XVI pozostaje nadal w funkcji prefekta Domu Papieskiego, choć nie wiadomo, jak długo jego urlop będzie trwał, poinformował 5 lutego niemiecki dziennik „Die Tagespost” powołując się na źródła watykańskie. Gazeta podejrzewa, że powodem tej decyzji jest „nieszczęśliwy przebieg” prezentacji książki kard. Roberta Saraha, do której został włączony tekst papieża-seniora. Tłumaczy się też, że abp Gänswein musi poświęcić więcej czasu Benedyktowi XVI.
W połowie stycznia we francuskim wydawnictwie Fayard ukazała się książka „Des profondeurs de nos coeurs” (Z głębi naszych serc), w której kard. Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów) i widniejący jako współautor Benedykt XVI bronią obowiązkowego celibatu księży. Publikacja została przyjęta przez wiele środowisk jako afront wobec papieża Franciszka, który w krytycznych sytuacjach duszpasterskich rozważa dopuszczenie święceń kapłańskich dla żonatych diakonów. Autorom zarzucono, że zajęli postawę przeciwko niedawnemu synodowi dla Amazonii, który wypowiedział się za święceniami w wyjątkowych przypadkach sprawdzonych żonatych mężczyzn – „viri probati” i poprzez publikację książki chcieli wywrzeć wpływ na papieża. Publikacja posynodalnej adhortacji, w której papież Franciszek odniesie się do postanowień synodu, być może nastąpi niebawem.
>>> Benedykt XVI: Jest tylko jeden papież i nazywa się Franciszek
Po gorącej medialnej dyskusji papież-senior oświadczył, że współautorem książki nie jest, a w publikacji został jedynie wykorzystany jego tekst napisany latem 2019 roku. W kolejnych wydaniach książki Benedykt XVI nie jest już wymieniany jako współautor. Informując o tym niemiecki portal katholisch.de zwraca uwagę, że między abp. Gänsweinem i kard. Sarahem istniały różnice poglądów, sprzecznie też informowali o okolicznościach powstania książki.
>>> Czy wierzysz w swoje nawrócenie? [FELIETON]
63-letni Georg Gänswein został w 2003 roku osobistym asystentem kardynała Josepha Ratzingera. Po jego wyborze na papieża w 2005 roku abp Gänswein został jego prywatnym sekretarzem. W 2012 Benedykt XVI mianował go biskupem tytularnym i prefektem Prefektury Domu Papieskiego. Sakrę biskupią Gänswein otrzymał w styczniu 2013 w bazylice św. Piotra w Rzymie. Po abdykacji Benedykta XVI 28 lutego 2013 pozostał prefektem Domu Papieskiego. Na tej funkcji potwierdził go papież Franciszek 31 sierpnia 2013. Abp Gänswein jest nadal prywatnym sekretarzem Benedykta XVI i mieszka w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich. W ostatnim okresie rzadko uczestniczył w audiencjach ogólnych papieża Franciszka.
Watykan odniósł się do sprawy
Arcybiskup Georg Gänswein będzie nadal koncentrował się na swojej roli prywatnego sekretarza papieża-seniora Benedykta XVI – podało watykańskie biuro prasowe potwierdzając doniesienia medialne o zmianie zakresu obowiązków prefekta Domu Papieskiego. Jak poinformowano, fakt, że abp Gänswein nie był widziany podczas papieskich audiencji w minionych tygodniach, ma związek z „normalną redystrybucją różnych zadań i funkcji”. Należy do tego „dobrze znana jego rola prywatnego sekretarza papieża-seniora”. W odpowiedzi biura nie ma mowy o zwolnieniu z funkcji.
Wcześniej niemiecka gazeta „Die Tagespost” donosiła, że abp Gänswein jest urlopowany w ramach funkcji prefekta Domu Papieskiego. Obecnie zamiast pełnić publiczne obowiązki podczas audiencji, na życzenie Franciszka, ma więcej czasu poświęcić Benedyktowi XVI.
Możliwą przyczyną tymczasowego urlopu jest, według gazety, „niefortunna prezentacja” książki kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o kapłaństwie i celibacie pt. „Des profondeurs de nos coeurs” (Z głębi naszych serc), w której papież-senior zamieścił swój tekst. Autorom zarzucono, że zajęli postawę przeciwko niedawnemu synodowi dla Amazonii, który wypowiedział się za święceniami w wyjątkowych przypadkach sprawdzonych żonatych mężczyzn – „viri probati” i poprzez publikację książki chcieli wywrzeć wpływ na papieża. Publikacja posynodalnej adhortacji, w której papież Franciszek odniesie się do postanowień synodu, być może nastąpi niebawem.
Po gorącej medialnej dyskusji papież-senior oświadczył, że współautorem książki nie jest, a w publikacji został jedynie wykorzystany jego tekst napisany latem 2019 roku. W kolejnych wydaniach książki Benedykt XVI nie jest już wymieniany jako współautor. Informując o tym niemiecki portal katholisch.de zwraca uwagę, że między abp. Gänsweinem i kard. Sarahem istniały różnice poglądów, sprzecznie też informowali o okolicznościach powstania książki.
Abp Gänswein był ostatnio widziany publicznie 15 stycznia na audiencji ogólnej Franciszka. Jako prefekt Domu Papieskiego 63-letni hierarcha od 2012 r. towarzyszy papieżowi w cotygodniowej audiencji ogólnej. Koordynuje również prywatne audiencje, na przykład dla głów państw i szefów rządów oraz wita innych gości w Pałacu Apostolskim.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |