fot. episkopat.pl

Watykan: biskupi polscy odwiedzili dwie kongregacje, Rotę Rzymską i dwie dykasterie

Dwie kongregacje – Spraw Kanonizacyjnych oraz dla Kościół Wschodnich, a także Trybunał Roty Rzymskiej odwiedzili we wtorek po południu biskupi wschodzący w skład drugiej grupy hierarchów odbywających wizytę ad limina Apostolorum.

Jak powiedział biskup legnicki, Andrzej Siemieniewski, odwiedzając Kongregację Spraw Kanonizacyjnych szczególnie zainteresował go problem procesów beatyfikacyjnych osób, które żyły w odległych wiekach. W diecezji legnickiej prowadzone jest bowiem rozpoznanie co do Sługi Bożego, księcia Henryka Pobożnego. Od jego czasów dzieli nas 800 lat, nie ma, co oczywiste, ani naocznych świadków ani nowych dokumentów, wizyta była zatem owocna w dopomożeniu, jak postępować w takich sprawach.

Ponadto kongregacja zachęcała do zainteresowania się współczesnymi kandydatami na ołtarze, a zwłaszcza osobami świeckimi oraz księżmi diecezjalnymi, bowiem zakonom łatwiej prowadzić sprawy swoich kandydatów.

>>>Abp Gądecki: rozmawialiśmy o wykorzystywaniu seksualnym, postawach niektórych duchownych i wypaczeniach wiary

Duszpasterstwo w obrządku ormiańskim i grekokatolickim

Kongregację dla Kościołów Wschodnich odwiedzili gdański biskup pomocniczy Wiesław Szlachetka oraz biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj, a przyjął ich sekretarz tej dykasterii abp Giorgio Demetrio Gallaro. Biskup Szlachetka zaznaczył, że była to okazja do zapoznania się z profilem tej kongregacji, a także przeprowadzenia rozmów o duszpasterstwie w obrządku ormiańskim i greckokatolickim.

>>>Rzym: kolejni polscy biskupi rozpoczynają wizytę ad limina

fot. EPA/ANGELO CARCONI

Polska na drugim miejscu

Natomiast biskup pelpliński Ryszard Kasyna odwiedził Trybunał Roty Rzymskiej, gdzie grupa biskupów polskich została przyjęta przez dziekana tego Trybunału, ks. Alejandro Arellano Cedillo. W ramach spotkania zwrócono uwagę, że do Roty Rzymskiej trafia wiele spraw z Polski, która pod względem ilości wnoszonych do tego Trybunału spraw znajduje się na drugim miejscu. Świadczy to zdaniem bpa Kasyny, że ludziom w Polsce bardzo zależy na uregulowaniu spraw dotykających ich sumienia, i że choć drogi małżonków się rozeszły, to jednak pragną w kontekście sakramentalnym uregulować swoją sytuację. W ubiegłym roku było w Rocie ponad 130 spraw z Polski, z tego 80 rozpoczęło swoje procedowanie – poinformowano biskupów.

Zwrócono też uwagę, by może większą inicjatywę podjąć ze strony biskupów w ramach norm papieża Franciszka z 2015 roku dotyczących stwierdzenie nieważności sakramentu małżeństwa. Biskup bowiem ma możliwość przeprowadzenia skróconego postępowania w tych sprawach. Oczywiście zainteresowane osoby zwracają się najpierw do sądu kościelnego, a nie wprost do biskupa. Zatem pracownicy trybunałów muszą wykazać się większym wyczuciem, aby wskazać na przypadki, w których można by z różnych względów dążyć w kierunku procesu skróconego, a niekoniecznie normalnej zwykłej procedury – powiedział bp Ryszard Kasyna.

Ponadto podkreślono potrzebę tworzenia w sądach kościelnych atmosfery biskości, nawet w czasie postępowania- dodał biskup pelpliński.

Fot. Flickr/EpiskopatNews

Kolejne wizyty

Druga grupa biskupów polskich odbywających wizytę ad limina Apostolorum odwiedziła dziś rano (13 października) Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji oraz Kongregację ds. Edukacji Katolickiej. O swoich wrażeniach z tych spotkań mówili dzisiaj podczas briefingu biskup koszalińsko-kołobrzeski, Edward Dajczak oraz biskup świdnicki, Marek Mendyk.

Konieczność nowej ewangelizacji

Mówiąc o spotkaniu w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji bp Edward Dajczak przypomniał, że temat ewangelizacji był szczególnie bliski św. Janowi Pawłowi II, a Kościół jest powołany do nieustannej ewangelizacji. Zaznaczył, że w kierowanej przez niego diecezji przygotowywanych jest sporo małżeństw, gotowych do wspierania małżeństw przeżywających różnego rodzaju kryzysy. Bardzo często abp Rino Fisichella – przewodniczący Rady podkreślał potrzebę ukształtowania i posłania tych, którzy mają Ewangelię głosić – mówił biskup Dajczak. Dodał, że to głoszenie odbywa się na mocy i fundamentu jakim jest sakrament chrztu i od tego się rozpoczęła też rozmowa biskupów w tej dykasterii.

Następnie wskazywano, na konieczność ewangelizacji tych chrześcijan, których wiara osłabła. Ma to na przykład miejsce w trakcie przygotowywania rodziców do sakramentów przyjmowanych przez ich dzieci: chrztu św. pierwszej Komunii św. czy bierzmowania, kiedy funkcjonuje jeszcze tradycja religijna, a w mniejszym stopniu jest obecna wiara. To jest moment, w którym potrzeba ludzi którzy dzieliliby się Ewangelią. Biskup koszalińsko-kołobrzeski zaznaczył, że także w młodym pokoleniu duszpasterze spotykają się z otwartością na doświadczenie i świadectwo swoich rówieśników. Przygotowując się do sakramentów szukają autorytetu lub jakieś wspólnoty.

Hierarcha podkreślił też znaczenie wprowadzenia kościelnej i liturgicznej posługi katechety, którego kompetencje są sprawdzane a następnie jest wysyłany, co jest spełnieniem powołania kościelnego – przypomniał bp Dajczak.

>>> Kard. Parolin: ewangelizacja to motor wprowadzający Kościół w ruch

Fot. Justyna Nowicka

Szkoły katolickie, z drugiej strony odejścia z katechezy

Natomiast bp Marek Mendyk mówiąc o wizycie w Kongregacji do spraw Edukacji Katolickiej zaznaczył, że miał okazje przedstawić problemy związane z wychowaniem religijnym i wychowaniem katolickim nie tylko w tym obszarze, jaki daje nam nauczanie religii w szkole, ale także gdy chodzi o szkoły katolickie w Polsce oraz o uczelnie wyższe. Były w jego relacji zawarte zarówno elementy radosne, jak i trudności, jakie niesie rzeczywistość doświadczana we wspólnocie Kościoła, który jest w Polsce. Dodał, że jeśli chodzi o duszpasterstwo dzieci i młodzieży zauważamy, że spora grupa młodych ludzi odchodzi od religii, ale też trzeba widzieć ten problem w znacznie szerszym kontekście – zaznaczył biskup świdnicki.

Biskup Mendyk podkreślił spore zainteresowanie propozycją szkół katolickich, co jest związane z ich wysokim poziomem, proponowanym stylem wychowania a także bezpiecznym środowiskiem szkolnym, odpowiednią formacją, a nie tylko zapewnieniem dobrego wyedukowania. Pomimo spadku demograficznego to zainteresowanie szkołami katolickimi nie spada – podkreślił.

Biskup świdnicki przypomniał, że obchodzimy 30 rocznicę obecności nauczania religii w szkole, co stanowi dobrą okazję do podsumowania wszystkiego, co się w tym okresie wydarzyło i co się udało osiągnąć. „Myślę że te dzisiejsze spotkania zarówno w Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej jak i w Radzie do spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji były dobrymi miejscami i dobrymi przestrzeniami, żeby tego typu problemy też na nowo odczytywać, nimi się dzielić i szukać jakiegoś sposobu aby je dobrze na nowo mądrze zagospodarować” – powiedział dziennikarzom biskup Marek Mendyk.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze