Watykan: bł. Rodzina Ulmów wśród towarzyszy nadziei na Jubileusz 2025
Wśród „towarzyszy nadziei”, których Stolica Apostolska proponuje poznać w związku z Jubileuszem 2025 znalazła się błogosławiona Rodzina Ulmów. Kard. Marcello Semeraro wskazuje, że są oni tłumaczami nadziei, której świat dziś tak bardzo potrzebuje. Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych pisze o nich w książce, w której przedstawia historie wyjątkowych mężczyzn i kobiet z różnych epok i kultur.
Książka pod tytułem „Towarzysze nadziei” ukazała się nakładem Watykańskiej Księgarni Wydawniczej (LEV). Autor podkreśla, że przedstawione przez niego postaci podtrzymują swym życiem pochodnię nadziei, cnoty, która decyzją papieża Franciszka znajdzie się w centrum Roku Świętego, który będzie przebiegał pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. Kard. Semeraro zauważa we wstępie, że książka ta zawiera „program świętości”, który, jak mawiał Paweł VI, „każdy może dostosować do okoliczności własnego życia”.
>>> Kościół w Polsce świętuje pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów
Wśród jubileuszowych towarzyszy nadziei znajdziemy świętych, błogosławionych i tych będących dopiero w drodze na ołtarze. Są wśród nich w kolejności prezentacji: bł. Benedykt Józef Labre, francuski „pielgrzym Boży”, który w drugiej połowie XVIII wieku wybrał ulicę na klasztor; św. Siostra Dulce Lopes Pontes, brazylijska „matka ubogich”, która z miłosierdzia uczyniła dewizę swego życia; bł. José Gregorio Hernández Cisneros, wenezuelski lekarz, który leczył chorych nie wymagając od nich za to opłaty.
Kard. Semeraro przybliża też historie bł. siostry Małgorzaty z Città di Castello, która w XIII-wiecznych Włoszech nie poddała się losowi choć od urodzenia była niewidoma, karłowata i kulawa; św. Nunzio Sulprizio, 19-latka, który dojrzał duchowo poprzez cierpienie; św. Józefiny Bakhity, sudańskiej niewolnicy oraz sługi Bożego François-Xaviera Nguyên Van Thuâna, wietnamskiego kardynała przez trzynaście lat więzionego przez komunistów.
Wśród towarzyszy nadziei są też sługa Boża Madeleine Delbrêl, świecka misjonarka i pisarka; bł. Franciszek Jägerstätter, austriacki rolnik, który został stracony w czasie II wojny światowej za odmowę wstąpienia w szeregi nazistów. Na liście znajdują się też dwaj święci papieże Jan XXIII i Paweł VI, nazwani „prorokami Soboru” Watykańskiego II.
Watykański dziennik L’Osservatore Romano podkreśla obecność wśród tych „towarzyszy nadziei” bł. Rodziny Ulmów, przypominając, że w czasie okupacji nazistowskiej zapłaciła ona życiem – rodzice wraz z siedmiorgiem dzieci – za ratowanie Żydów.
W przedmowie czytamy, że te wyjątkowe a zarazem zwyczajne postaci pokazują, że świętość jest drogą dostępną dla każdego chrześcijanina, a nie nieosiągalnym ideałem. Kard. Semeraro wskazuje, że znajomość tych „historii nadziei” dodaje otuchy i wiary. Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych wyznaje, że tytuł książki zaczerpnął z jednej z katechez środowych papieża Franciszka, gdy w 2017 roku mówił o życiu w towarzystwie świętych i błogosławionych, którzy przeszli naszą drogę i poznali trudy życia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |