Obrady synodu – sesja watykańska, fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Watykan: dlaczego okrągłe stoły Synodu będą przechowywane do 2024 roku?

Okrągłe stoły Synodu Biskupów w Watykanie będą przechowywane przez rok. 40 stołów, które stały się symbolem nowej kultury dyskusji i debaty w Kościele katolickim w ciągu ostatnich czterech tygodni, będą przechowywanych w budynku Watykanu w dzielnicy Trastevere w Rzymie. Następnie zostaną ponownie wykorzystane podczas następnej sesji Synodu na temat synodalności w październiku 2024 roku.

Przy każdym z okrągłych stołów Synodu mogło zasiąść do 12 członków synodu. Wśród nich, po raz pierwszy na Synodzie Biskupów, znaleźli się nie-biskupi z prawem głosu. Nowy układ siedzeń w Watykanie, w którym kardynałowie, biskupi, księża, zakonnicy i świeccy byli „kolorowo” wymieszani, zrewolucjonizował „kanoniczny” układ siedzeń w rzędach, jak w audytorium, który był zalecany na zgromadzeniach synodalnych w Rzymie przez dziesięciolecia. Kardynałowie zasiedli jako pierwsi, następnie arcybiskupi, a po nich biskupi i biskupi pomocniczy, każdy zaszeregowany według lat służby.

>>> Synod o Synodalności – nowa forma słuchania Ducha, starego jak Kościół

Zdjęcie poglądowe EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Zniesienie kanonicznych miejsc siedzących na Synodzie w Rzymie, który zakończył się w niedzielę, zostało opisane przez uczestników jako ważna okoliczność dla nowego stylu debaty i bardziej otwartej dyskusji.

>>> Synod o Synodalności: chińscy biskupi wrócili do domu

Uczestnicy Synodu nie podchodzili również do centralnego podium, aby zwrócić się do całego zgromadzenia plenarnego. Zamiast tego przemawiali ze swoich miejsc przy jednym z okrągłych stołów. Kamera i mikrofony zamontowane przy każdym stole przekazywały obraz i dźwięk na ekrany przy innych stołach, a także na duży ekran w Auli Pawła VI, która została przekształcona w miejsce obrad Synodu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze