fot. EPA/RICCARDO ANTIMIANI /Autorstwa FM_Urmas_Paet_Meeting_meeting_with_Secretary_for_Relations_with_States,_or_foreign_minister,_of_the_Vatican_Dominique_Mamberti,_14_Dec_2010.jpg: Estonian Foreign Ministryderivative work: Gugganij – Ten plik jest pochodną pracą: FM Urmas Paet Meeting meeting with Secretary for Relations with States, or foreign minister, of the Vatican Dominique Mamberti, 14 Dec 2010.jpg:, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18764647

Watykan: kard. Parolin będzie przewodniczył konklawe, a Francuz ogłosi wybór papieża

Kardynał Dominique François Joseph Mamberti  – protodiakon, czyli najstarszy z grona kardynałów-diakonów ogłosi nazwisko nowego papieża.  Od stycznia 2015 r. był on prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Jego funkcja ustała z chwilą śmierci papieża.

Kard. Dominique François Joseph Mamberti  urodził się 7 marca 1952 r. w Marrakeszu w Maroku, w rodzinie francuskiej, która wkrótce po jego narodzinach powróciła do Francji.

Przed wstąpieniem do Papieskiego Seminarium Francuskiego w Rzymie studiował prawo publiczne i nauki polityczne. 20 września 1981 r. został wyświęcony na kapłana diecezji Ajaccio na Korsyce. Kontynuował edukację, uzyskując dyplomy z prawa cywilnego i kanonicznego.

Kariera dyplomatyczna ks. Mamberti w Stolicy Apostolskiej rozpoczęła się 1 marca 1986 r. Służył w różnych przedstawicielstwach papieskich, m.in. w Algierii (1986-1990), Chile (1990-1993), Libanie (1996-1999) oraz w ONZ w Nowym Jorku (1993-1996). Jego doświadczenie w stosunkach międzynarodowych zaowocowało mianowaniem go nuncjuszem apostolskim w Sudanie i delegatem apostolskim w Somalii 18 maja 2002 r. i wyniesieniem do godności arcybiskupa tytularnego Sagone. W 2004 r. został również mianowany nuncjuszem apostolskim w Erytrei.

>>> Papież do młodych w niepublikowanym wideo: nauczcie się słuchać, to służy pokojowi

W 2006 r. papież Benedykt XVI mianował go sekretarzem ds. stosunków z państwami, czyniąc go tym samym kierownikiem watykańskiej dyplomacji. W tym charakterze przewodniczył licznym delegacjom Stolicy Apostolskiej na międzynarodowych spotkaniach i konferencjach, w szczególności na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ i w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

W listopadzie 2014 r. papież Franciszek mianował abp. Mamberti prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, gdzie zastąpił kardynała Raymonda Burke’a. W styczniu 2015 r. Franciszek włączył abp. Mamberti do Kolegium Kardynalskiego i przydzielił jako kościół tytularny leżący tuż obok Watykanu kościół Santo Spirito in Sassia – ważne centrum kultu Bożego Miłosierdzia.

W lipcu 2024 r. kardynał Mamberti został wyznaczony do ogłoszenia wyboru nowego papieża  i wygłoszenia słów „Habemus papam”, gdy stał się  najstarszym nominacją kardynałem-diakonem.

Kardynał Mamberti jest znany ze swojej wiedzy w zakresie stosunków międzynarodowych, zwłaszcza dotyczących Ameryki Łacińskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Afryki, Bliskiego Wschodu i islamu. Jego umiejętności dyplomatyczne i bogate doświadczenie sprawiły, że odgrywał ważną rolę w działaniach Stolicy Apostolskiej na rzecz rozwiązywania złożonych problemów globalnych.

>>> Jubileusz Osób z Niepełnosprawnościami. 260 uczestników z Polski

Korzystając z tej wiedzy, kardynał wezwał do oparcia prawa międzynarodowego na godności i naturze człowieka, zakorzenionej w prawie naturalnym. Opowiada się za ochroną wolności religijnej, praw człowieka i podstawowych wolności w kontekście międzynarodowym. Znany jest jako zagorzały obrońca prawa do życia, godności życia ludzkiego i ogólnie katolickiej nauki moralnej. W styczniu 2013 r. Mamberti udzielił wywiadu dla Radia Watykańskiego, w którym bronił prawa do klauzuli sumienia dla chrześcijańskich pracodawców, którzy odmawiali świadczenia usług osobom homoseksualnym.

Mamberti wyraził sprzeciw wobec rosnącego sekularyzmu. Podkreślał również znaczenie wolności religijnej i autonomii Kościoła. Jego zdaniem poszanowanie wolności sumienia i religii jest warunkiem stworzenia tolerancyjnego, pluralistycznego społeczeństwa.

Kardynał Mamberti jest osobą raczej dyskretną, a jego rola jako prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej ma charakter przede wszystkim sądowy w ramach wewnętrznego zarządzania Kościołem, co może również wyjaśniać, dlaczego rzadziej wypowiadał się publicznie na temat niektórych konkretnych kwestii doktrynalnych lub społecznych.

>>>> Kard. Parolin: głoszenie Bożego miłosierdzia w centrum pontyfikatu Franciszka

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, pełniący te obowiązki do śmierci Ojca Świętego 21 kwietnia b.r., będzie przewodniczył obradom konklawe, które wybierze następcę Franciszka. Jest on najstarszym nominacją kardynałem-biskupem uprawnionym do udziału w wyborze papieża.

Kardynał Pietro Parolin, od 15 października 2013 roku do śmierci Franciszka sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, urodził się w Schiavon, w prowincji i diecezji Vicenza w północnych Włoszech jako syn kierownika sklepu z narzędziami i nauczycielki szkoły podstawowej, oboje praktykujących katolików. Kiedy miał zaledwie dziesięć lat, jego ojciec zginął w wypadku samochodowym.  W bardzo młodym wieku poczuł powołanie do kapłaństwa i w wieku 14 lat wstąpił do seminarium w Vicenzy. Po święceniach kapłańskich w 1980 r., przełożeni wysłali go na studia prawa kanonicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W tym czasie rozpoczął przygotowanie do pracy w watykańskiej dyplomacji. Po ukończeniu pracy na temat Synodu Biskupów, rozpoczął formalną pracę jako dyplomata w 1986 roku.

Po trzyletnim pobycie w Nigerii, pracował w nuncjaturze w Meksyku i tam pomógł przywrócić więzi dyplomatyczne między tym krajem a Stolicą Apostolską. W 1992 roku został odwołany do Rzymu i rozpoczął pracę w „Drugiej Sekcji” Sekretariatu Stanu pod kierownictwem kardynała Angelo Sodano, ówczesnego watykańskiego sekretarza stanu. Ks. Parolin był odpowiedzialny za stosunki dyplomatyczne z Hiszpanią, Andorą, Włochami i San Marino. W 2000 roku współpracował z ówczesnym biskupem Attilio Nicorą w kwestiach związanych z wdrożeniem rewizji Konkordatu Laterańskiego z 1984 roku.

Biegle włada językiem włoskim, francuskim i hiszpańskim, a także angielskim. Od 2002 do 2009 roku ks. prał. Parolin był podsekretarzem ds. stosunków z państwami, co jest wpływowym, ale cichym stanowiskiem, na którym kierował relacjami z Wietnamem, Koreą Północną, Izraelem i Chinami. W 2009 roku został wyświęcony na biskupa przez Benedykta XVI i mianowany nuncjuszem w Caracas w Wenezueli. Papież Franciszek mianował Parolina sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej 15 października 2013 r., a w 2014 r. powołał go do swojej wewnętrznej „Rady Kardynałów”, która doradzała mu w sprawie reformy Kościoła.

>>> Watykan: kard. Parolin przyjął wiceprezydenta USA

Pietro Parolin od dawna jest wysoko ceniony przez świeckich dyplomatów jako wiarygodny i zaufany papieski przedstawiciel na arenie światowej, ktoś, kto przypomina drogę życiową św. papieża Pawła VI.

Odegrał kluczową rolę w przywróceniu bezpośrednich kontaktów między Stolicą Apostolską a Pekinem w 2005 roku. Jego wytrwałe podejście do stosunków chińsko-watykańskich osiągnęło punkt kulminacyjny w 2018 roku w kontrowersyjnym tajnym tymczasowym porozumieniu w sprawie mianowania biskupów, odnowionym w 2020, 2022 i 2024 roku.

Porozumienie to spotkało się z krytyką, nie tylko ze strony kardynała Josepha Zen Ze-kiuna, emerytowanego biskupa Hongkongu i wielu chińskich katolików pragnących dochować wierność wobec Rzymu, ale także ze strony wybitnych katolików w Europie i Stanach Zjednoczonych, którzy oskarżyli Kościół o zaprzedanie się komunistycznym Chinom w niewłaściwym czasie i z katastrofalnymi konsekwencjami. Niezrażony kard. Parolin wezwał do cierpliwości.

Wciąż stosunkowo młody, doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu w 2014 roku, ale uważa się, że w pełni wyzdrowiał.

Kard. Parolin jest jednym z niewielu wyższych urzędników kurialnych, którzy mogą pochwalić się pozostaniem na swoim stanowisku przez prawie cały pontyfikat. Jego relacje z papieżem Franciszkiem miały swoje wzloty i upadki, ale papież często wyrażał swoje uznanie dla niego i pozostał zaufanym członkiem Rady Kardynałów od 2014 roku.

Jako ktoś, kto ma kościelne i polityczne poglądy podobne do Franciszka, jest postrzegany jako naturalny następca zmarłego papieża, jeśli kardynałowie elektorzy chcieliby ciągłości, kogoś, kto powinien realizować wiele, jeśli nie wszystkie, radykalne reformy Franciszka, ale w cichszy, subtelniejszy i bardziej dyplomatyczny sposób.

Kard. Parolin wielokrotnie odwiedzał Polskę. W 2007 roku jako oficjalny przedstawiciel papieża i Stolicy Apostolskiej na VII Dzień Papieski wygłosił referat nt. przełomowego znaczenia Jana Pawła II dla rozumienia papieskiej dyplomacji jako narzędzia obrony praw i godności człowieka. Udzielał także sakry biskupiej pochodzącym z Polski dyplomatom papieskim.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze