fot. EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Watykan: historyczna audiencja bez udziału wiernych

„Ewangelia Jezusa Chrystusa jest największą sprawiedliwością, jaką można dać sercu ludzkości, która jej potrzebuje, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Ze względu na epidemię koronawirusa miała ona szczególny przebieg, a papież wygłosił ją z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Franciszek kontynuował cykl poświęcony ośmiu błogosławieństwom, a dzisiaj omówił czwarte z nich: „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni” (Mt 5,6).

Człowiek naturalnie pragnie Boga

Ojciec Święty zauważył, że głód i pragnienie są potrzebami podstawowymi człowieka, a w tym błogosławieństwie nie chodzi o zrealizowanie zemsty, chociaż ludzkie społeczeństwo pilnie potrzebuje równości, prawdy i sprawiedliwości społecznej. „Pamiętajmy, że zło doznawane przez kobiety i mężczyzn świata dociera do serca Boga Ojca. Któryż ojciec nie bolałby z powodu cierpienia swoich dzieci?” – stwierdził papież. Dodał, że Pan Jezus wzywa nas do większej doskonałości niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów.

Franciszek przypomniał, że w serce człowieka wszczepione jest naturalne pragnienie Boga. „To pragnienie wzbudza Duch Święty: On jest żywą wodą, która ukształtowała nasz pył, On jest stwórczym tchnieniem, który obdarzył go życiem” – zaznaczył Ojciec Święty. Podkreślił, że Kościół jest posłany, aby wszystkim głosić Słowo Boże przeniknięte Duchem Świętym. – Ewangelia Jezusa Chrystusa jest bowiem największą sprawiedliwością, jaką można dać sercu ludzkości, która jej potrzebuje, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy – stwierdził papież.

Franciszek zachęcił, by pielęgnować w ludzkich sercach pragnienie dobra, realizacji ideałów, do odkrycia tego, co naprawdę się liczy, czego tak naprawdę potrzebuje, co czyni życie dobrym, a jednocześnie tego, co jest drugorzędne, bez czego z łatwością można się obejść.

– Jezus ogłasza w tym błogosławieństwie, że istnieje takie pragnienie, które nie będzie zawiedzione; pragnienie, które, jeśli za nim pójdziemy zostanie nasycone i zawsze doprowadzi do pomyślnego końca, ponieważ odpowiada ono sercu samego Boga, Jego Ducha Świętego, który jest miłością a także na ziarno, które Duch Święty zasiał w naszych sercach. Niech Pan da nam tę łaskę, abyśmy mieli o pragnienie sprawiedliwości, które jest właśnie pragnieniem spotkania Go, widzenia Boga i czynienia dobra innym – stwierdził Ojciec Święty na zakończenie swej katechezy.

>>> Papież Franciszek zmienia plany. Powodem jest koronawirus

fot. EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Papież do Polaków

Do wejścia w tajemnicę krzyża, w proces nawrócenia oraz doświadczenia Bożego miłosierdzia zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Wielki Post zachęca nas do rozważania męki Chrystusa i zapatrzenia się w Jego Krzyż. Szczególną okazją ku temu niech będzie dla was udział w rekolekcjach wielkopostnych, nabożeństwach drogi krzyżowej i w gorzkich żalach. Niech te duchowe przeżycia pozwolą wam zrozumieć krzyż, który każdy niesie oraz pomogą w nawróceniu i doświadczeniu Bożego miłosierdzia. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

>>>Koronawirus w Polsce [NA ŻYWO]

Podziękowanie dla służby zdrowia

Na zakończenie audiencji ogólnej Ojciec Święty w improwizowanych słowach podziękował pracownikom służby zdrowia walczącym z epidemią koronawirusa. Prosił też o solidarność z ofiarami wojny w Syrii.

Chciałbym skierować kilka słów do wszystkich chorych, dotkniętych wirusem, cierpiących z powodu choroby oraz wielu osób cierpiących z powodu niepewności co do swego stanu zdrowia. Serdecznie dziękuję pracownikom szpitali: lekarzom, pielęgniarkom, pielęgniarzom, wolontariuszom. W tej tak trudnej chwili są u boku osób cierpiących. Dziękuję wszystkich, chrześcijanom, wszystkim ludziom dobrej woli modlącym się w intencji tego co przeżywamy, wszyscy zjednoczeni, niezależnie od tradycji religijnej do której należą. Bardzo dziękuję za ten wysiłek – powiedział Franciszek.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze