Watykan: jest zgoda na Komunię Św. w Polsce w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu
Stolica Apostolska zezwoliła na przyjęcia Komunii Świętej w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu w Kościele w Polsce. Taką decyzję będzie teraz mógł podjąć proboszcz miejsca lub duszpasterz, ewentualnie ten, kto przewodniczy liturgii, nie wymagając od wiernego zaświadczenia o chorobie – przekazał bp Piotr Greger.
Wśród tematów posiedzenia Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, która obradowała w Warszawie znalazł się tekst Mszału rzymskiego oraz dekret Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Zajęto się również projektem dokumentu dotyczącego zasad formacji lektora, akolity i katechisty – przekazało biuro prasowe Episkopatu Polski.
>>> Biskupi rozmawiali o Komunii Świętej w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu
Odpowiedź pozytywna
Przewodniczący komisji bp Piotr Greger poinformował, że Stolica Apostolska w dekrecie Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z grudnia 2022 r, „pozytywnie odniosła się do prośby polskich biskupów, dotyczącej zezwolenia przyjęcia Komunii Świętej w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu”.
Przyznał, że „będzie to duże uproszczenie dla osób chorych na celiakię”. „Chodziło o zmianę brzmienia jednego z punktów Instrukcji Episkopatu Polski dotyczącego materii Eucharystii. Prosiliśmy o zgodę Stolicy Apostolskiej, aby taką decyzję mógł podjąć proboszcz miejsca lub duszpasterz, ewentualnie ten, kto przewodniczy liturgii, nie wymagając zaświadczenia o chorobie. Oczywiście tylko w uzasadnionej sytuacji” – powiedział przewodniczący komisji.
Przekazał, że projekt dokumentu dotyczącego zasad formacji lektora, akolity i katechisty powstaje we współpracy z komisją ds. wychowania katolickiego KEP i zespołem KEP ds. nowej ewangelizacji. Powiedział, że „będzie procedowany po dalszych decyzjach Stolicy Apostolskiej dotyczących dekretu ogólnego w tej sprawie”.
Dyskutowano również nad projektem „obrzędów pogrzebowych z obecnością urny zawierającej prochy osoby zmarłej oraz kwestią opracowania tekstów odnowienia profesji zakonnej w święto Ofiarowania Pańskiego”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |