Watykan: kod QR na pomniku migrantów na Placu św. Piotra
„Aniołowie nieświadomi”, czyli pomnik migrantów stworzony przez kanadyjskiego artystę Timothy’ego P. Schmalza, został wyposażony w kod QR, dzięki któremu odwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o rzeczywistości migrantów i uchodźców poprzez nauczanie papieża Franciszka.
Rzeźba, umieszczona dwa lata temu na Placu Świętego Piotra, została stworzona według pomysłu kard. Michaela Czernego, podsekretarza Sekcji Migrantów i Uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, i przedstawia, w naturalnej wielkości, grupę podróżujących w łodzi osób.
>>> Franciszek: migranci są ofiarami arogancji możnych. Nie zamykajmy na nich oczu
W ich centrum wyróżniają się skrzydła anioła, sugerujące obecność tego, co święte. Pomnik inspirowany jest fragmentem biblijnym: „Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, Aniołom dali gościnę” (Hbr 13,2). Kod QR umożliwia dostęp do strony internetowej dostępnej w kilku językach: hiszpańskim, angielskim, francuskim, portugalskim i niemieckim, na której zwiedzający mogą zapoznać się z historią rzeźby, a jednocześnie dowiedzieć się więcej o rzeczywistości migrantów i uchodźców, poprzez nauczanie papieża Franciszka.
Rzeźba odsłonięta 29 września 2019 r., z okazji 105. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, został wykonany z brązu i gliny, i ma na celu – jak mówił Franciszek dwa lata temu – „przypomnieć wszystkim o ewangelicznym wezwaniu do przyjmowania”. „Postanowiliśmy połączyć informacje kulturalne dotyczące rzeźby i nauczanie Kościoła z ostatnich lat, aby pomóc odwiedzającym przejść od bycia turystami do bycia pielgrzymami” – powiedział kard. Czerny. „Zamierzamy w ten sposób promować odbiór rzeźby, aby uświadamiać rzeczywistość, którą pomnik wyraża” – dodał purpurat.
„Aniołowie nieświadomi” to nie jedyne dzieło Timothy’ego Schmalza w Watykanie: jego autorstwa jest również rzeźba „Bezdomny Jezus” przy wejściu do Urzędu Dobroczynności Apostolskiej, która przedstawia Nazarejczyka jako bezdomnego leżącego na ławce, owiniętego kocem, z bosymi stopami poranionymi gwoźdźmi ukrzyżowania. Dzieło dotarło do Watykanu w 2016 r., w ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |