Watykan: naukowcy debatują o „czarnych dziurach” w kosmosie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Czarne dziury, fale grawitacyjne i osobliwości czasoprzestrzeni” – to temat międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się w dniach 9-12 maja 2017 roku w Obserwatorium Watykańskim w Castel Gandolfo. Z tej okazji dzisiaj w Watykanie odbyła się konferencja prasowa z udziałem m. in. dyrektora tej watykańskiej placówki naukowej, br. Guy Consolmagno SJ.

Głównym tematem obrad będzie kosmologia w związku z 50. rocznicą śmierci ks. Georges’a Lemaître’a, belgijskiego księdza katolickiego i wybitnego kosmologa, jednego ze współtwórców współczesnej kosmologii relatywistycznej. Był on od 1960 do śmierci w 1966 r. prezesem Papieskiej Akademii Nauk. To za jego prezesury w poczet jej członków zaczęli być powoływani naukowcy bez względu na narodowość i wyznanie.

Ks. Lemaître należy do tych uczonych XX wieku, którzy jako pierwsi postawili sobie za cel stworzenie pełnego modelu ewolucji wszechświata w ramach teorii względności Alberta Einsteina. Jest on twórcą słynnej Hipotezy Pierwotnego Atomu, próbująca opisać osobliwość początkową, z której wziął swój początek wszechświat oraz przedstawić spójną wizję ewolucji wszechświata od najwcześniejszych stadiów procesu kosmicznego po powstawanie galaktyk oraz gromad galaktyk. Jako pierwszy zestawił przewidywania modelu kosmologicznego z obserwacjami galaktyk. Ks. Lemaître uważany jest ojca kosmologii Wielkiego Wybuchu.

Uczestnicy konferencji podejmą najważniejsze problemy współczesnej kosmologii i astrofizyki m. in.: co by się stało gdybym wpadł do czarnej dziury, jaki jest ostateczny los kosmosu, co wydarzyło się w pierwszych chwilach po Wielkim Wybuchu? Wśród uczestników konferencji będą wybitni naukowcy, m. in. laureat Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki w 1999 roku, Holender Gerardus `t Hooft, brytyjski fizyk i matematyk, Roger Penrose, południowoafrykański matematyk i kosmolog, George Ellis, rosyjsko-amerykański fizyk teoretyczny, Andrei Linde i brytyjski astrofizyk, Joe Silk.

Zobacz także
Wasze komentarze