fot. cathopic

Watykan ogłasza: uroczystości Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża Franciszka odbędą się bez „fizycznej obecności wiernych” – ogłosiła Prefektura Domu Papieskiego.

fot. cathopic


W nocie wyjaśniono, że powodem tej decyzji jest obecny międzynarodowy kryzys epidemiologiczny. Taka decyzja nie ma precedensu. Wcześniej służby prasowe Stolicy Apostolskiej informowały o innej formie modlitwy Anioł Pański oraz audiencji.

Decyzja oznacza, że wszystkie msze i nabożeństwa będą dostępne dla wiernych wyłącznie w formie transmisji prowadzonej przez watykańskie media. W wydanej nocie nie podano żadnych dodatkowych szczegółów dotyczących uroczystości Wielkiego Tygodnia. Nie wiadomo zatem na przykład, jaki przebieg będzie miała msza w Niedzielę Palmową, a także Droga Krzyżowa, której miejscem jest zawsze rzymskie Koloseum.

fot. EPA/VATICAN MEDIA


Ponadto Prefektura Domu Papieskiego poinformowała w tym samym komunikacie, że do 12 kwietnia papieskie audiencje generalne i modlitwy Anioł Pański w południe będą dostępne wyłącznie w formie transmisji wideo, a zatem także, podobnie jak w tych dniach, bez udziału wiernych. Wcześniej zaznaczano, że chodzi o to, by uniknąć zakażeń koronawirusem w tłoku podczas kontroli przy wejściu na plac Świętego Piotra. Został on zamknięty.

Zobacz także
Wasze komentarze