Watykan: papież Franciszek przyjął na audiencji przewodniczącego episkopatu Niemiec
Papież Franciszek przyjął 27 czerwca na prywatnej audiencji przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemieckich, bp Georg Bätzinga. Była to pierwsza wizyta u papieża biskupa Limburga, który funkcję przewodniczącego episkopatu Niemiec sprawuje od 7 marca 2020.
Podczas spotkania z dziennikarzami po audiencji bp Bätzing powiedział, że głównymi tematami rozmowy z papieżem była sytuacja Kościoła w Niemczech, zwłaszcza skutki pandemii koronawirusa, a także stan prac w zakresie Drogi Synodalnej. Biskup Limburga szczegółowo poinformował papieża o dotychczasowym przebiegu procesu reform w Kościele katolickim Niemiec. „Ta intensywna wymiana poglądów z Ojcem Świętym umocniła mnie w kontynuacji wytyczonej drogi”, stwierdził niemiecki hierarcha. Zapewnił, że papież wysoko ocenia tę inicjatywę, ściśle łączącą się z podkreślanym przez niego pojęciem „synodalności”. „Bardzo zależało mi na wytłumaczeniu, że Kościół w Niemczech podąża tą drogą i nieustannie czuje się związany z Kościołem powszechnym”, oświadczył po papieskiej audiencji bp Bätzing.
>>> Papież podarował 35 respiratorów do walki z Covid-19
„Musimy znaleźć odpowiedzi na pilne wyzwania stojące przed Kościołem, począwszy od uporania się z problematyką seksualnego wykorzystywania nieletnich, a skończywszy na dramatycznej liczbie osób występujących z Kościoła. Papież zachęcał do tego i dał nam wskazania w swoim liście do pielgrzymującego ludu Bożego Kościoła w Niemczech z czerwca 2019 roku. Będzie nam nadal uważnie towarzyszył”, powiedział przewodniczący episkopatu Niemiec. Dodał, że papież Franciszek przypomniał też, że w procesie Drogi Synodalnej i w swoich działaniach Kościół w Niemczech nie może tracić z oczu ludzi ubogich i starych, uchodźców i potrzebujących pomocy. „W sposób wyraźny papież prosił, aby wziąć pod uwagę na dalszą drogę skutki i doświadczenia związane z pandemią koronawirusa”, powiedział bp Bätzing i wyraził nadzieję, że „dzięki doświadczeniom Drogi Synodalnej będziemy mogli przyczynić się do Światowego Synodu Biskupów w październiku 2022 roku, który zajmie się kwestią synodalności”.
Podczas dwudniowej wizyty w Watykanie bp Bätzing spotkał się także z sekretarzem generalnym Synodów Biskupów, kard. Lorenzo Baldisserim i jego desygnowanym następcą, abp Mario Grechem, z prefektem Kongregacji Nauki Wiary, kard. Louisem Ladarią SJ, prefektem Kongregacji Biskupów, kard. Marc`em Ouelletem, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurtem Kochem oraz ambasadorem Niemiec przy Watykanie Michaelem Kochem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |