Watykan: papież Franciszek przywraca lektykę!

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek zdecydował się przywrócić używanie lektyki. Decyzja spotkała się z dużym zaskoczeniem nawet wśród tradycjonalistów. Ostatnim papieżem, który korzystał z lektyki, był Jan Paweł I.

Okazuje się, że pogłoski o tym, że papież Franciszek chce wykonać gest w stronę tradycjonalistów, nie są bezpodstawne. W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek potwierdził, że od maja 2018 r. zacznie używać lektyki podczas audiencji generalnych na placu św. Piotra. Wiele środowisk konserwatywnych często zarzucało Franciszkowi zbyt dużą postępowość w formie sprawowania pontyfikatu. Watykańscy eksperci twierdzą, że to właśnie dlatego Ojciec Święty zdecydował się na taki krok.

– Do tej pory podczas audiencji korzystałem z papamobile, tak jak moi poprzednicy. W Watykanie są jednak również lektyki, z których korzystali Jan XXIII oraz Paweł VI. Chcę nawiązać do tej tradycji, bo ma ona swoje znaczenie i wymowę – skomentował papież.

Ze zwyczaju noszenia następcy św. Piotra w lektyce zrezygnował Jan Paweł II. W polskim Kościele słychać głosy, że to zerwanie ze stylem, który został zapoczątkowany podczas Soboru Watykańskiego II. Czy taki symboliczny gest może być zapowiedzią większych zmian w Watykanie, okaże się zapewne niebawem.

——–

Mamy nadzieję, że chociaż część z Was dała się nabrać na nasz żart. Lektyka póki co nie wraca do Watykanu, ale kto wie, co czeka nas w przyszłości!

Watykan: papież Franciszek przywraca lektykę!
6 (100%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze