fot. PAP/EPA/GREGORIO BORGIA / POOL

Watykan: papież obniża kardynałom wynagrodzenie

Cięcia wynagrodzeń, w celu zapewnienia stabilności finansowej Watykanu obejmą także kardynałów pracujących w Kurii Rzymskiej – poinformował w środę włoski dziennik „Il Messaggero”.

Od 1 listopada pensje kardynałów pracujących w Kurii Rzymskiej zostaną obniżone o kilkaset euro, zgodnie z listem prefekta Sekretariatu Spraw Gospodarczych Maximino Caballero. W czasie trwających reform gospodarczych jest to niezbędny znak gotowości do służby. W związku z tym uznano potrzebę wniesienia wkładu, począwszy od osób zajmujących najwyższe stanowiska w Watykanie.

Według raportu, wynagrodzenie kardynałów pracujących w dykasteriach (jest ich około trzydziestu) – wynosi nie więcej niż 5000 euro, wliczając w to premie i dodatkowe świadczenia. Zapowiedziane cięcia wyniosą więc prawdopodobnie kilkaset euro. Jest to symboliczna ofiara, która, jak ma nadzieję papież, zostanie przyjęta w „duchu współpracy dla dobra Kościoła”. W ubiegłym tygodniu Ojciec Święty ogłosił w liście do członków Kolegium Kardynalskiego, że rozpoczęty już przegląd wydatków powinien zostać wzmocniony przez dalsze środki. Zachęcił również każdego szefa dykasterii do jak najskuteczniejszego zorganizowania struktur i starania się jak najmniej obciążać kasę. Jako możliwe pomysły wymieniono poszukiwanie sponsorów i wsparcia zewnętrznego poprzez przejrzysty i skuteczny fundraising.

>>> Modlitwa na czas kłopotów finansowych

Już dwa lata temu poprzednik obecnego sekretarza ds. gospodarki, Guerrero Alves, wyraził zaniepokojenie brakiem równowagi obecnego systemu gospodarczego. Według Alvesa potrzebne były odważne decyzje, aby ją przywrócić. W ostatnim budżecie deficyt Watykanu wyniósł około 83 milionów euro. Przy ponad 2000 pracowników zarówno w Państwie Watykańskim, jak i Stolicy Apostolskiej, koszty osobowe są zdecydowanie największą pozycją wydatków. Darowizny z całego świata, a także dochody z czynszów, opłat za wstęp, inwestycji kapitałowych i zysków z Banku Watykańskiego od kilku lat nie wystarczają do zrównoważenia wydatków.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze