fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Watykan: renowacja baldachimu Berniniego w Bazylice św. Piotra

Ołtarz główny w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie – konfesja św. Piotra – zostanie wkrótce otoczony rusztowaniami. Będzie to związane z renowacją słynnego baldachimu Berniniego, znajdującego się wokół ołtarza i nad nim.

Pietro Zander, kierownik ds. dziedzictwa kulturowego w warsztacie „Fabbrica di San Pietro” wyjaśnił na konferencji prasowej, że muszą zostać oczyszczone z brudu i tłuszczu elementy z brązu, drewna i marmuru. Rusztowanie będzie otaczać baldachim, jednak nie przeszkodzi to w  sprawowaniu nabożeństw przy głównym ołtarzu Bazyliki Watykańskiej.  

Prace mają się rozpocząć w drugim tygodniu lutego i powinny zostać zakończone przed inauguracją Roku Świętego 24 grudnia. Oczekuje się, że w ciągu 12 miesięcy Watykan i Rzym odwiedzi kilka milionów pielgrzymów. Koszty renowacji w wysokości 700 000 euro pokrywa w całości Zakon Rycerzy Kolumba.

>>> Watykan: Stolica Apostolska utrzymuje relacje ze 184 państwami

Słynny baldachim jest dziełem włoskiego rzeźbiarza Gian Lorenzo Berniniego (1598-1680), najwybitniejszego artysty epoki baroku. Został wykonany w latach 1624-1633. Znajduje się pod kopułą Bazyliki św. Piotra oraz nad ołtarzem głównym bazyliki – a zatem nad grobem św. Piotra Apostoła, pierwszego papieża i patrona świątyni. „Stąd też ta renowacja ma również wielką wartość symboliczną”, powiedział archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej, kardynał Mauro Gambetti. 

Baldachim ma 28 metrów wysokości (tyle, co wysokość nawy środkowej Bazyliki Mariackiej w Krakowie) i waży 63 tony. Ozdobiony jest między innymi naturalnej wielkości aniołami, złotymi pędami laurowymi i herbem rodziny Barberini. Z tej rodziny szlacheckiej pochodził papież Urban VIII (1623-1644), który zamówił to dzieło sztuki. Po raz ostatni baldachim był restaurowany ok. 250 lat temu. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze