Watykan: rola kobiet w Kościele w centrum obrad Rady Kardynałów
Kwestia roli kobiet w Kościele znalazła się w centrum prac Rady Kardynałów – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wszyscy jej członkowie wzięli udział w sesji, która odbywała się w dniach 4 i 5 grudnia w Domu Świętej Marty. Obradom przewodniczył Ojciec Święty.
W refleksję na temat roli kobiet w Kościele wprowadziły wystąpienia siostry Lindy Pocher, ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki (siostry salezjanki), wykładającej chrystologię i mariologię na Papieskim Wydziale Nauk Wychowawczych Auxilium w Rzymie; Lucii Vantini, która wykłada teologię fundamentalną, filozofię religii i filozofię wiedzy w Instytucie Nauk Religijnych w Weronie, antropologię filozoficzną i teologiczną w Studio San Zeno w Weronie oraz filozofię dialogu w Instytucie Studiów Ekumenicznych San Bernardino w Wenecji; oraz Luci Castiglioni, prezbitera diecezji mediolańskiej i wykładowcy teologii fundamentalnej w seminarium w Mediolanie. Rada Kardynałów zgodziła się co do potrzeby wsłuchiwania się, także i przede wszystkim w poszczególnych wspólnotach chrześcijańskich, w kobiecy aspekt Kościoła, aby procesy refleksji i podejmowania decyzji mogły korzystać z niezbywalnego wkładu kobiet.
Przeanalizowano aktualną sytuację społeczną, polityczną i kościelną w różnych regionach pochodzenia członków Rady, ze szczególnym uwzględnieniem trwającego konfliktu na Ukrainie i poważnej sytuacji w Ziemi Świętej, a także prac Konferencji Państw Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP28) odbywającej się obecnie w Dubaju.
>>> Świat nie wie o ich istnieniu. Kim są kardynałowie in pectore?
Kardynał Sean O’Malley OFM Cap przedstawił kilka hipotez dotyczących sposobu organizacji zgromadzeń konferencji biskupów pięć lat po spotkaniu w sprawie zapobiegania nadużyciom wobec małoletnich i osób szczególnie narażonych w lutym 2019 r., które zostały następnie omówione i ocenione wraz z członkami Rady.
Wreszcie, spotkanie było okazją do omówienia pierwszej sesji Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów i kontynuowania refleksji nad wdrażaniem ducha, zasad i kryteriów Konstytucji Apostolskiej Praedicate evangelium w kuriach diecezjalnych.
Kolejna sesja Rady Kardynałów odbędzie się w lutym 2024 roku – czytamy w watykańskim komunikacie.
>>> Kardynał Ryś: cieszę się, że papież przyznał mi kościół na rzymskich przedmieściach
W skład Rady Kardynałów, po odnowieniu tego gremium przez papieża 7 marca, wchodzą kardynałowie: sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, gubernator Państwa Watykańskiego kard. Fernando Vérgez Alzaga, arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga kard. Fridolin Ambongo Besungu, arcybiskup Bombaju kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bostonu kard. Sean Patrick O’Malley, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, arcybiskup Barcelony kard. Juan José Omella, arcybiskup Quebecu kard. Gérald Lacroix, arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich oraz arcybiskup São Salvador da Bahia w Brazylii kard. Sérgio da Rocha. Sekretarzem jest bp Marco Mellino, biskup tytularny Cresima. Pierwsze spotkanie Rady w odnowionym składzie odbyło się 24 kwietnia b.r..
Rada Kardynałów została ustanowiona przez papieża Franciszka 28 września 2013 r. z zadaniem wspierania go w zarządzaniu Kościołem powszechnym i przygotowaniem projektu reformy Kurii Rzymskiej, co zostało zrealizowane wraz z nową konstytucją apostolską „Praedicate Evangelium” opublikowaną 19 marca 2022 roku. Pierwsze spotkanie Rady odbyło się 1 października 2013 roku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |