fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Watykan: rusza projekt oceny pracowników

W Watykanie rozpoczął się „projekt pilotażowy” oceny personelu i globalnej analizy poziomu „operatywności, kompetencji i postawy” pracowników. Jest to inicjatywa Sekretariatu ds. Ekonomicznych, którego prefekt, ks. Juan Antonio Guerrero Alves SJ, napisał do szefów dykasterii i kierowników agencji i organów Stolicy Apostolskiej, załączając „formularz oceny pracownika i samooceny”, odpowiednie instrukcje i „wytyczne oceny zasobów” – podaje agencja ANSA.

Projekt, którego jednym z celów jest „pozytywna mobilność” w Kurii, obejmuje najpierw niektóre urzędy, a następnie wszystkie inne jednostki.

Każdy pracownik, przy pomocy bardzo szczegółowego formularza, zostanie poddany ocenie obejmującej kategorie wydajności i metodyczności („operatywności”), konkretnego przygotowania („kompetencja”) oraz postawy w miejscu pracy i relacji ze współpracownikami i innymi kontaktami („zachowanie”). Skala oceny – a także samooceny osoby zainteresowanej – przewiduje dla każdego obszaru punktację od 1 do 5, w zakresie od „niedostateczny”, „może się poprawić”, „odpowiedni” do „dobry” i „doskonały”. Następnie arkusz Excela oblicza częściowy wynik dla każdej kategorii i ostateczny wynik ogólny, ponownie w skali od 1 do 5.

>>> Watykan: prokurator żąda surowych kar za molestowanie w seminarium

„Postęp reformy Kurii Rzymskiej w ostatnich latach – pisze ks. Guerrero Alves w liście wysłanym do szefów dykasterii – doprowadził do innowacji struktur, działań i pracy”. W wielu sektorach pojawiło się zapotrzebowanie na nowe kompetencje, a jednocześnie personel Kurii Rzymskiej pracował nad dostosowaniem się do nowych wymagań nowej organizacji”. W świetle tych przemian – kontynuuje hiszpański jezuita – wielu instytucjom przekazano już konieczność jak najlepszego wykorzystania posiadanych zasobów, stworzenia nowych szans i sprzyjania formacji technicznej i zawodowej”.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

Jednocześnie „przekazano również konieczność bardziej szczegółowego określenia cech każdego z zasobów, aby zapewnić stworzenie skutecznej organizacji, która odpowiada rzeczywistym potrzebom Kurii Rzymskiej”. W tym celu – wyjaśnia prefekt Sekretariatu ds. Ekonomicznych „niezbędne jest uzyskanie ogólnej wizji poziomu operatywności, kompetencji i zachowania personelu w służbie”.

>>> Watykan: pilotażowy projekt oceny pracowników przed planowaną reformą Kurii Rzymskiej

Z tego powodu „Sekretariat ds. Ekonomicznych, za pośrednictwem Biura Kadr, opracował projekt pilotażowy dotyczący oceny personelu i sporządził 'formularz oceny pracownika i samooceny’, wraz z 'wytycznymi dotyczącymi oceny zasobów’ i 'przewodnikiem do wypełniania formularza oceny zasobów'”. „Projekt – podkreślił ks. Guerrero Alves – obejmuje, na zasadzie eksperymentu, początkowo tylko niektóre urzędy należące do niektórych instytucji Kurii Rzymskiej.

Po otrzymaniu informacji zwrotnej na temat wyników fazy pilotażowej – dodaje – zostaną nią objęte wszystkie instytucje Kurii, w celu stworzenia globalnej wizji zasobów Stolicy Apostolskiej, oceny mocnych stron i wskazania aspektów każdego z zasobów, które wymagają poprawy, oraz zainicjowania pozytywnej mobilności między różnymi instytucjami Kurii.

>>> Ostatni żyjący uczestnik Soboru Watykańskiego II: problemem jest liturgia, gdzie klerykalizm ma wciąż tyle do powiedzenia

Wiadomość o projekcie oceny tych zasobów nie mogła nie wzbudzić początkowego zakłopotania wśród około 3 tys. pracowników Stolicy Apostolskiej, którzy przez lata doświadczali zamrożenia awansów i nadgodzin, a ostatnio – z powodu kryzysu gospodarczego zaostrzonego przez pandemię – zostali również dotknięci zamrożeniem premii za staż pracy, co pociąga za sobą odpowiednie obniżki płac. Istnieje pewien sceptycyzm co do potrzeby oceny własnych umiejętności i „zachowań”, pojawia się też pytanie, co będzie w sytuacji, gdy wystąpi duża rozbieżność między samooceną pracownika a oceną jego przełożonego – dodaje ANSA.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze