Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Watykan: spotkanie przedstawicieli dyplomacji Iranu i Stolicy Apostolskiej

Zagadnienia polityki międzynarodowej, regionalnej i relacji dwustronnych były przedmiotem rozmów 19 stycznia irańskiego wiceministra spraw zagranicznych Bahgeri Kani z podsekretarzem Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, ks. prał. Mirosławem Wachowskim. Informuje o tym w oparciu o doniesienia irańskiej agencji Irna portal Vatican News.

Jak zaznacza irańska agencja podczas rozmów omówiono również ostatnie wydarzenia w Strefie Gazy, a w szczególności kwestię Palestyny. Irańska agencja cytuje również słowa papieża wypowiedziane podczas modlitwy Anioł Pański w niedzielę 14 stycznia, kiedy to Franciszek powiedział, że „wojna sama w sobie jest zbrodnią przeciwko ludzkości. Ludzie potrzebują pokoju! Świat potrzebuje pokoju!”.

fot. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Iran od ustanowienia w nim szyickiej teokracji w 1979 r. pozostaje kluczowym sponsorem wielu grup terrorystycznych z Bliskiego Wschodu. Jego najważniejszym sojusznikiem jest obecnie libański Hezbollah, gwarantując jego interesy strategiczne w Lewancie. Choć Hamas i kilka innych grup palestyńskich znajdują się pod wpływem Iranu, nie są kontrolowane przez jego władze. Ataki terrorystyczne Hamasu z 7–8 października br. oraz napięcie na granicy libańsko-izraelskiej tworzą ryzyko aktywnego lub pośredniego wsparcia radykałów ze Strefy Gazy przez Iran, czego chcą uniknąć lub oddalić w czasie Izrael i USA – uważają obserwatorzy polityki międzynarodowej.

Dostrzegają oni także zacieśniający się układ łączący Chiny, Rosję i Iran. Może on radykalnie zmienić rozkład sił w świecie. Państwa te łączą ich interesy gospodarcze, naftowe, militarne i wspólny front mający zburzyć dotychczasowy porządek. Iran dostarcza Rosji rakiet i dronów potrzebnych do prowadzenia wojny z Ukrainą. Moskwa daje gwarancje, że Teheran respektuje porozumienia nuklearne, podważając zasadność zachodnich sankcji.

Iran od 150 lat utrzymuje relacje ze Stolicą Apostolską (w 1874 roku była to Persja). Od 70 lat są one na poziomie nuncjatury i ambasady przy Stolicy Apostolskiej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze