Fot. pixabay

Watykan: turystyka okazją do wzrostu, spotkań i wzajemnego zrozumienia

Turystyka jest „okazją do wzrostu, spotkań i wzajemnego zrozumienia”, ale jednocześnie obciążeniem dla środowiska i zasobów naturalnych. Dykasteria ds. Ewangelizacji przypomina nam o tym obszarze napięć i problemów w przesłaniu z okazji obchodzonego 27 września br. 46. Światowego Dnia Turystyki, którego temat brzmi: „Turystyka i zrównoważona transformacja” i przypomina encyklikę papieża Franciszka „Laudato si’”. 

Ochrona stworzenia, do której wzywa encyklika, odnosi się również do turystyki i rosnącej mobilności ludzkości: „Troska o stworzenie wymaga zatem osobistej i zbiorowej odpowiedzialności, aby nic z tego, co zachowaliśmy, nie zostało utracone”.

Święte miejsca: turyści są szczególnie blisko stworzenia

W przesłaniu podpisanym przed pro prefekta Dykasterii abp Rino Fisichellę przypomina się, że podróżowanie zawsze sprzyja rozwojowi „całościowego spojrzenia na rzeczywistość” i spotkaniom między ludźmi. Według dykasterii miejsca święte lub tam, gdzie jest się szczególnie blisko stworzenia i jego zasobów mają niezwykle pozytywny wpływ na turystów. „Wszyscy jesteśmy gośćmi a ochrona stworzenia nie może być dotyczyć kilku osób, ale wszystkich – w tym turystów” – głosi komunikat.

Oprócz zrównoważonego rozwoju, kwestia sprawiedliwości we współczesnej turystyce jest również ważnym zadaniem, które jest zaciemnione przez turystykę jako przedmiot spekulacji, ograniczenia w podróżowaniu z powodu przeludnienia i niepewna sytuacja zatrudnionych pracowników obsługi. „Sprawiedliwość nie może być spychana na dalszy plan przez pogoń za zyskiem lub przez warunki naruszające godność pracownika” – ostrzega dykasteria.

>>> Leon XIV spotkał się z piłkarzami Napoli – tegorocznym mistrzem Włoch

Fot. pixabay/JoshuaWoroniecki

Negatywne konsekwencje wzrostu

Papież Franciszek już w swojej encyklice ostrzegał przed pogonią za zyskiem, która jest upokarzająca dla pracowników, turystów i właścicieli obiektów turystycznych. W komunikacie czytamy: „W wielu przypadkach rzeczywista jakość życia jest zagrożona w kontekście wzrostu gospodarczego. Dyskurs na temat zrównoważonego wzrostu często staje się rozproszeniem uwagi, które redukuje społeczną i środowiskową odpowiedzialność firm do serii kampanii marketingowych i wizerunkowych”. Dykasteria apeluje, że „autentycznej promocji turystyki” powinny zawsze towarzyszyć „dobre praktyki w zakresie sprawiedliwości społecznej i ochrony środowiska”.

Jubileusz i znaki nadziei

Chrześcijanie są nie tylko uczestnikami turystyki, ale często także jej architektami „poprzez sieć usług stworzonych w celu wyrażenia gościnności wobec pielgrzymów i turystów”. „Obowiązkiem odpowiedzialnych za sanktuaria jest czuwanie, aby te miejsca pozostały świętymi przestrzeniami autentycznej duchowości, gdzie serce znajduje ukojenie i zachęca się do refleksji nad podstawowymi kwestiami ludzkimi poprzez ciszę, modlitwę i dialog. W związku z tym przygotowanie kapłanów i pracowników duszpasterskich, którzy są odpowiedzialni za sanktuaria, jest wymogiem, którego nie można zaniedbać. Te oazy pokoju i spokoju są cennym zasobem i mogą stać się szkołą życia, która poprzez starożytne i zawsze obecne dziedzictwo duchowe pomaga z ufnością patrzeć w przyszłość” – czytamy w przesłaniu.

walizka
Fot. pixabay

Z uznaniem podkreśla się, że podobnie jak sanktuaria, wspólnoty parafialne, zwłaszcza te, które tradycyjnie są miejscami turystyki, otwierają się na wymagania zrównoważonego stylu, pomagając przygotować obiecującą przyszłość dla młodych pokoleń. „Zaangażowanie w ochronę stworzenia zaczyna się od małych rzeczy: stąd możemy podjąć pierwsze kroki w kierunku zaciągnięcia `długu ekologicznego`, który obejmuje całą ludzkość. W tym Roku Jubileuszowym mamy nadzieję, że osoby pracujące w sektorze turystycznym dadzą konkretne znaki, które sprawią, że chrześcijańska nadzieja stanie się namacalna, inwestując w zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych i strukturalnych, którymi dysponujemy” – czytamy w przesłaniu.

Podsumowując, członkowie dykasterii patrzą w przyszłość i mają nadzieję na wyraźne pozycjonowanie branży turystycznej, „która czyni chrześcijańską nadzieję namacalną poprzez inwestowanie w zrównoważone wykorzystanie dostępnych nam zasobów naturalnych i strukturalnych”.

Światowy Kongres w październiku

Dykasteria przypomina, że Rzym będzie gospodarzem IX Światowego Kongresu Duszpasterstwa Turystycznego w dniach 16-19 października i „będzie to ważna okazja do wspólnej refleksji nad tymi kwestiami i nad zaangażowaniem, które Kościół chce podjąć, aby turystyka mogła również rozwijać się jako narzędzie ewangelizacji i promocji człowieka”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze