Watykan: w tym roku choinka i szopka na Placu św. Piotra przybędą z Trydentu i z Malty

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W piątek 9 grudnia na Placu św. Piotra w Watykanie o godz. 16.30 zostanie oficjalnie odsłonięta szopka i zapalą się światełka na wielkiej choince. W tym roku szopka jest darem archidiecezji Malty i rządu tego kraju, podczas gdy 25-metrowy świerk przybędzie do Rzymu z komuny Scurelle z Autonomicznej Prowincji Trydentu. Zarówno szopka, jak i choinka pozostaną oświetlone do nocy z 7 na 8 stycznia 2017, a więc do Niedzieli Chrztu Pańskiego, kończącego okres Bożego Narodzenia.

Świerk wysokości 25 metrów i którego najdłuższe gałęzie mają 75 cm długości (ale do celów transportowych zostaną one skrócone do 65 cm) ma zostać ścięty 13 listopada. Jednocześnie dzieci z miejscowej szkoły podstawowej zasadzą 40 nowych świerków i modrzewi na pobliskim terenie, w którym jesienią ub.r. wiele drzew padło z powodu pasożytów. Następnie śmigłowiec włoskiego lotnictwa wojskowego z Viterbo wywiezie wielkie drzewo z lasu, po czym we współpracy z trydenckim oddziałem obrony cywilnej zostanie ono załadowane na ciężarówkę, która w nocy z 23 na 24 bm. dostarczy je do stolicy Włoch. Tutaj przy pomocy pracowników watykańskich zostanie ustawione na Placu św. Piotra.

Szopka natomiast przybędzie z Malty jako dar tamtejszej archidiecezji i rządu, które jeszcze w ub.r. rozpisały konkurs wśród miejscowych artystów na jej projekt. Wygrał go Manwel Grech z wyspy Gozo. Jego wizja nawiązuje do typowego krajobrazu maltańskiego, uwzględniającego tamtejszą architekturę, roślinność i zwierzęta. Dzieło mierzy 17 m długości, 12 szerokości i w najwyższym punkcie jest wysokie na 8 metrów. Artysta zaprojektował w nim 17 postaci, ubranych w stroje oraz wyposażonych w narzędzia i instrumenty muzyczne charakterystyczne dla wyspy. Wśród elementów szopki znajdzie się oczywiście także krzyż maltański i szereg odniesień do rzeczywistości, ale też bieżących trudnych problemów tego małego państewka: rybołówstwa, codziennego życia i imigrantów, dla których Malta jest etapem na drodze do Włoch.

Po ustawieniu w Watykanie choinka zostanie ozdobiona glinianymi kulami z rysunkami wykonanymi przez chore dzieci z kilku włoskich szpitali onkologicznych. Mali autorzy wraz ze swymi rodzicami uczestniczyli w programie „ceramikoterapii” prowadzonej w placówkach szpitalnych, zaplanowanych, koordynowanych i kierowanych przez Fundację Księżnej Lene Thun Onlus. Pewną nowością, głównie ze względu na ochronę środowiska, będzie też oświetlenie, na które złoży się 18 tys. żarówek energooszczędnych typu led, z których 1,4 tys. ma formę świeczek – łączni ważą one 140 kg i pobierają 1,7 kW.

Rano 9 grudnia delegacje z Trydentu i Malty wraz z kilkoma dziećmi – wykonawcami kul – przyjmie na audiencji papież Franciszek i wtedy przedstawią one oficjalnie swe dary.

Zwyczaj ustawiania choinki na Placu św. Piotra wprowadził św. Jan Paweł II w 1982. Co roku wysokie drzewo, zwykle świerk, pochodzi z różnych rejonów Włoch i krajów europejskich. W 1997 choinka watykańska była darem Zakopanego.

foto. Fabio Fiore/flickr.com

Watykan: w tym roku choinka i szopka na Placu św. Piotra przybędą z Trydentu i z Malty
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze