Watykan: ustanowiono Fundację Jana Pawła I
Fundacja ma:
– chronić i przechowywać spuściznę kulturową i religijną Jana Pawła I;
– promować takie inicjatywy jak konferencje, spotkania, seminaria, sesje naukowe;
– ustanawiać nagrody i stypendia;
– publikować wyniki własnych studiów i badań, a także prac osób trzecich;
– stanowić punkt odniesienia, we Włoszech i za granicą, dla osób pracujących w tej samej dziedzinie i mających te same cele
Jednocześnie papież mianował sekretarza stanu, kardynała Pietro Parolina prezesem Fundacji. Powołał on na członków Rady Dyrektorów na okres pięciu lat: dr Stefanię Falasca, która pełni również funkcję wiceprezesa Fundacji; kard. Beniamino Stellę (prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, postulatora w procesie beatyfikacyjnym Papieża Lucianiego); ks. prał. Andreę Celli; ks. Davide Fiocco; dr Linę Petri; dr. Alfonso Cauteruccio. W celu prowadzenia swojej działalności Fundacja korzysta z komitetu naukowego, składającego się z sześciu członków, wybranych spośród osobistości o potwierdzonych kompetencjach i doświadczeniu, który może być czasowo poszerzony ze względu na poszczególne inicjatywy, projekty, studia, badania lub konsultacje.
Jan Paweł I, czyli Albino Luciani, urodził się 17 października 1912 r. w Forno di Canale (dziś Canale d’Agordo) w północno-wschodnich Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 7 lipca 1935 r. 15 grudnia 1958 r. św. Jan XXIII mianował go biskupem Vittorio Veneto i osobiście udzielił mu sakry 27 grudnia tegoż roku w Watykanie. Dokładnie 11 lat później – 15 grudnia 1969 r. Paweł VI powołał go na patriarchę Wenecji, a na konsystorzu 5 marca 1973 r. włączył go w skład kolegium kardynalskiego. Na konklawe 26 sierpnia 1978 r. kard. Luciani został wybrany papieżem i jako pierwszy w historii przyjął dwa imiona: Jan Paweł I. Zmarł niespodziewanie na atak serca 28 września 1978 r. w Watykanie, zaledwie po 33 dniach sprawowania urzędu. 17 czerwca 2003 r. Jan Paweł II zezwolił na otwarcie jego procesu beatyfikacyjnego, który rozpoczął się na szczeblu diecezji Belluno 23 listopada tegoż roku, a zakończył się 10 listopada 2006 r. Jego akta przekazano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która – po zbadaniu sprawy – 9 listopada 2017 r. ogłosiła dekret o heroiczności cnót Jana Pawła I.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |