fot. unsplash

Watykan w OBWE stawia na „ekologię integralną”

Stolica Apostolska w oświadczeniu skierowanym do OBWE podkreśliła znaczenie „ekologii integralnej jako niezbędnego środka w przeciwdziałaniu klęskom żywiołowym”. Jest to „zintegrowane podejście do zwalczania ubóstwa, przywracania godności osobom wykluczonym, a jednocześnie ochrony środowiska naturalnego”.

Stolica Apostolska w Wiedniu wydała oświadczenie na forum OBWE podczas konferencji dotyczącej „wzmocnienia zrównoważonego wykorzystania i zarządzania ekosystemami i zasobami naturalnymi jako środka przyczyniającego się do skutecznego zmniejszania ryzyka wystąpienia klęsk żywiołowych”. Stolica Apostolska ponownie zwróciła uwagę na „ekologię integralną”, tak często przywoływaną przez papieża Franciszka. Pojęcie „ekologia integralna” rozumiane jest jako „zintegrowane podejście do zwalczania ubóstwa, przywracania godności osobom wykluczonym, a jednocześnie ochrony środowiska naturalnego”. Zdaniem Watykanu, takie podejście jest „najlepszym i niezbędnym narzędziem” w przeciwdziałaniu zwiększającym się zagrożeniom klęskami żywiołowymi.

>>> Przewodniczący Episkopatu: z egoistycznych wyzyskiwaczy zasobów stańmy się obrońcami Bożego stworzenia

W oświadczeniu skierowanym do OBWE podkreśla się, że katastrofy ekologiczne często zdarzają się z powodu „ekonomicznej eksploatacji i degradacji ziemi”. Dlatego gospodarka powinna być przyjazna środowisku i nie może mieć na celu jedynie maksymalizacji zysków. „Ochrona środowiska nie może być zagwarantowana jedynie na podstawie finansowej kalkulacji kosztów i korzyści”; stąd wezwanie Stolicy Apostolskiej do państw, które „jako główne podmioty odpowiedzialne za działalność na swoim terytorium, mają obowiązek zapobiegać niszczeniu atmosfery i biosfery oraz zapewnić, aby ich obywatele nie byli narażeni na niebezpieczne zanieczyszczenia oraz toksyczne odpady”.

Deklaracja stwierdza zatem, że w imię dobra wspólnego każdy kraj musi „chronić i kochać swoją ziemię”, w przeciwnym razie „konsekwencje partykularnej katastrofy rozprzestrzenią się na całą planetę”.

>>> Tydzień Laudato si’. Ta encyklika uczy nas, że „wszystko jest połączone”

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze